Czarny czosnek - właściwości

Z artykułu dowiesz się:

Czy czarny czosnek to odmiana czosnku?

Jak to się dzieje, że biały czosnek staje się czarny?

Jak powstaje czarny czosnek?

Kto wymyślił czarny czosnek?

Który czosnek jest zdrowszy: biały czy czarny?

Jakie właściwości prozdrowotne ma czarny czosnek?

Czy czarny czosnek ma ostry zapach?

Jak można jeść czarny czosnek? 

Jakie może mieć zastosowanie czarny czosnek w kuchni?

Jak to się dzieje, że biały czosnek staje się czarny, jak powstaje czarny czosnek?

Jak powstaje czarny czosnek?

Kiedy warto jeść czarny czosnek?

Czy czarny czosnek jest zdrowy?

Gdzie kupić czarny czosnek?

 

 

Czy czarny czosnek to odmiana czosnku?

Czarny czosnek to nie jest odmiana czosnku, to po prostu biały czosnek, który zmienił się w czarną jego wersję pod wpływem fermentacji. Czarny czosnek, choć jest w pełni naturalny, nie rośnie naturalnie w przyrodzie. Najpierw czarny czosnek musi urosnąć jako zwyczajny-niezwyczajny biały czosnek. Przekształcenie białego czosnku w czarny to efekt naturalnego procesu. Jak często w historii jego powstanie przypisuje się przypadkowi.  

 

Jak to się dzieje, że biały czosnek staje się czarny? Jak powstaje czarny czosnek?

Czarno-granatowy kolor czosnku powstaje w procesie dojrzewania. By wyprodukować czarny czosnek, trzeba poddać go działaniu temperatury i wilgoci przez wiele dni. Potem pozostawia się go jeszcze na jakiś czas, by uległ naturalnej oksydacji i po odpoczywał. W procesie fermentacji białego czosnku nie stosuje się drożdży ani bakterii. Czarny czosnek powstaje dzięki działaniu enzymów podczas naturalnie zachodzących procesów biochemicznych. W cieple (około 40 C) i wysokiej wilgotności (60%) w procesie podobny do karmelizacji znanym jako reakcja Maillarda, czosnek zyskuje swój czarno-granatowy kolor w wyniku reakcji naturalnie występujących w nim cukrów.

Kto wymyślił czarny czosnek?

Jak to często bywa, pierwszy czarny czosnek powstał przez przypadek. Podobno stało się to nawet 5000 lat temu, gdy ktoś zostawił główkę czosnku w gorącym oraz wilgotnym miejscu. Domniemuje się, że ojczyzną czarnego czosnku jest Korea. Koreańska kuchnia jest bogata w prozdrowotne składniki. To mekka ostatnio bardzo popularnego w Polsce kimchi, które również powstaje w procesie fermentacji. Proces fermentacji w przetwarzaniu różnych warzyw Koreańczycy przekształcili w prawdziwą sztukę kulinarną. Nic dziwnego, że właśnie w Korei pierwszy raz użyto w kuchni czarnego sfermentowanego czosnku. Czarny czosnek bardzo szybko przyjął się w również w kuchni Japońskiej. To właśnie Japończycy potrafili rozsławić prozdrowotne właściwości czarnego czosnku. Czarny czosnek zyskał szybko miano rarytasu w Azji, dopiero dużo później dotarł do Europy. W Polsce cieszy się powodzeniem już od pewnego czasu, ale hitem stał się całkiem niedawno.

Który czosnek jest zdrowszy: biały czy czarny? Czy czarny czosnek jest zdrowszy od białego? Czy biały czosnek ma lepsze właściwości prozdrowotne od czarnego czosnku?

Niektórzy twierdzą, że czarny czosnek wykazuje dziesięciokrotnie mocniejsze właściwości lecznicze niż tradycyjny biały czosnek. Czarny czosnek zawiera prawie wszystkie podstawowe aminokwasy, a mianowicie 18 z 20. Dodatkowo czarny czosnek zawiera antyoksydanty. Dla przypomnienia antyoksydanty mają właściwości przeciwnowotworowe. Ponadto w czarnym czosnku znajdziemy cynk, wapń, a przede wszystkim magnez, które mają pozytywny wpływ na wygląd. Chyba nie ma innej takiej rośliny, która ma tak szerokie spectrum przeciwdziałania rozwojowi tak wielu chorób. Do najważniejszych zalet czarnego czosnku jest jego działanie:

 • przeciwstarzeniowe,
 • przeciwmiażdżycowe,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwalergiczne,
 • przeciwwirusowe,
 • antybakteryjne,
 • a nawet przeciwnowotworowe

 

Jakie właściwości prozdrowotne ma czarny czosnek?


Czarny czosnek charakteryzuje się zawartością ogromnych ilości związków antyoksydacyjnych. Niektóre badania dowodzą, że może mieć nawet pięciokrotnie więcej przeciwutleniaczy niż biały czosnek. Dlatego właśnie jest pomocny we wsparciu ludzkiego organizmu w walce z wieloma schorzeniami, nawet takich jak nowotwory czy problemy z układem krwionośnym. Oczywiście czarny czosnek to nie lekarstwo, a tylko wsparcie dla organizmu.

Czarny czosnek nie jest tani, ale jest wart swojej ceny. Dzieje się tak, ponieważ proces produkcji czarnego czosnku jest dość długi. Dzięki temu zachodzą w nim specyficzne reakcje enzymatyczne. Wpływają one na poprawę przyswajalności substancji odżywczych znajdujących się w czosnku. Proces ten poprawia tym samym działanie przeciwutleniające, ponieważ czarny czosnek zawiera większe stężenie antyoksydantów niż jego świeża wersja.

Ponadto czarny czosnek za sprawą fermentacji staje się łagodny dla przewodu pokarmowego. Spożywanie nawet sporej ilości czarnego czosnku nie podrażnia go. Jest lekkostrawny, łatwiej w trawieniu.


Można wymienić następujące prozdrowotne właściwości czarnego czosnku:

 • bakteriobójcze, antyseptyczne, krążeniowe, nadciśnieniowe, wykrztuśne, moczopędne, trawienne i antyoksydacyjne (dzięki związkom siarkoorganicznym i fenolowym)
 • właściwości antyoksydacyjne (dzięki S-allilocysteinie, związkom siarkoorganicznym, fenolowym, flawonidom czy pochodnym tetrahydro- β-karbonylu)
 • pomaga w leczeniu osób z syndromem chronicznego zmęczenia i fibromialgii, która powoduje silny ból mięśni i ścięgien (dzięki zawartości kwasu jabłkowego)
 • wspiera leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów (dzięki β-D-glukozaminie)
 • i wiele, wiele innych.

  

Czarny czosnek zastosowanie

Z mojego dzieciństwa pamiętam, że zarówno, jak i babcia na najmniejszy objaw przeziębienia natychmiast szykowały czosnek. Chociaż nie przepadałam za jego smakiem, a jeszcze gorzej radziłam sobie z jego zapachem mama, to muszę powiedzieć, że działał. Czosnek znany jest od pokoleń jako naturalny antybiotyk.  Cenimy go do dziś, mimo dostępu do całego arsenału suplementów diety, wciąż w razie potrzeby sięgamy po stary dobry czosnek, chcąc wzmocnić organizm.  Oczywiście mowa tu o biały czosnek. Czarny czosnek okazał się też bardzo ciekawym wsparciem organizmu człowieka.

Czarny Czosnek to wspaniałe uzupełnienie diety. Jest naturalnym energetykiem, dlatego warto go spożywać niekoniecznie, gdy organizm nasz ulega osłabieniu i zaczyna walczyć z objawami choroby. Czarny czosnek lepiej wprowadzić do jadłospisu w godzinach porannych, bo wpływa pobudzająco. Można go jeść na surowo i do potraw, mogą go jeść bezpiecznie seniorzy i dzieci. Czarny czosnek dostarcza do organizmu ważne dla organizmu człowieka składniki, między innymi wiele aminokwasów czy antyoksydantów. Warto zawsze zapytać swojego lekarza prowadzącego, bo choć rzadko, to jednak zdarzają się osoby uczulone na niektóre związki znajdujące się w czarnym czosnku np. na allinazę.

Za co ja uwielbiam czarny czosnek to to że ma łagodny smak, dla mnie z nutą suszonych śliwek. I nie ma ostrego zapachu białego czosnku, którego tak nie lubię. Dzieje się tak, ponieważ łatwo się trawi. Jedząc czarną wersję czosnku w postaci nieświeżego oddechu. Czarny Czosnek zdaje się być bezpieczny, ale zawsze zalecamy kontakt z lekarzem, bo mogą wystąpić indywidualne uwarunkowania.

Zdecydowanie jedzmy, czarny czosnek rano. Wieczorem po spożyciu czarnego czosnku moglibyśmy poczuć delikatne pobudzenie.


Czy czarny czosnek ma ostry zapach?

Skoro czarny czosnek to po prostu, poddany fermentacji, biały czosnek, to nasuwa się pytanie: a co z jego zapachem? Proces fermentacji potrafi bardzo zaostrzyć zapach, który w wersji podstawowej jest nieznośny dla wielu smakoszy. O dziwo, czosnek w wersji czarnej nie ma smaku charakterystycznego dla czosnku świeżego.  Ma smak słodkawy. Wśród wielu zalet czarnego czosnku, jest ta, która ma dla mnie ogromne znaczenie. W procesie fermentacji, biały czosnek zmieniając się w czarny czosnek, traci swój ostry, charakterystyczny i nieprzyjemny zapach. Można zatem jeść go na śniadanie i iść do szkoły i pracy nie stresując się zapachem. Co najważniejsze smakuje także dzieciom, ponieważ naturalny proces fermentacji powoduje, że czarny czosnek nie ma swojego przykrego zapachu i jest łagodny w smaku, nie obciąża też układu trawiennego.

Jak smakuje czarny czosnek? 

Smak czosnku czarnego zupełnie nie przypomina smaku białego czosnku. To, co odczuwa każdy smakosz, może się różnić od siebie i jest bardzo indywidualną sprawą. Niektórzy wyczuwają zarówno w smaku, jak i zapachu wędzoną śliwkę. Inni czują aromat suszonych moreli, czasem wanilii. Są tacy, co wyczuwają zapach grzybów lub trufli. Znajomy nutę tradycyjnego czosnku można jedynie rozpoznać dopiero po dłuższej chwili. Jednak jest to jedynie wspomnienie białego czosnku, smaku i aromatu tradycyjnego białego czosnku nie odczuwamy w ustach. A oddech jest czysty od tradycyjnego czosnkowego zapachu.

Jak można jeść czarny czosnek? Jakie może mieć zastosowanie czarny czosnek w kuchni?

Zastosowanie czarnego czosnku w kuchni jest bardzo szerokie.  Najwięksi smakosze czarnego czosnku dodają go praktycznie do wszystkich dań wytrawnych, a niektórzy nawet do deserów. Dlatego warto eksperymentować z czarnym czosnkiem, dodając go do różnych potraw. Bez stresu można go spożywać nawet w sporych ilościach, ponieważ jest lekkostrawny.

Czarny czosnek można dostać w kilku postaciach. Czarny czosnek w formie pasty świetnie smakuje rozsmarowany na pieczywie. Polecam, go szczególnie na razowym chlebie. Moje dzieci lubią czarny czosnek rozsmarowany na lekko przypieczonych tostach. Czarny czosnek kupowany w całych główkach można jeść jako zdrową przekąskę. Suszony i mielony czarny czosnek można dodać do sosów mięsnych i sałatek. Wspaniale wzmacnia ich smaku. Czarny czosnek w postaci pasty, lub mielonej przyprawy ciekawie podkreśli też smak sosów lub zup. Czarny czosnek jest też stosowany do rozmaitych farszów warzywnych i mięsnych. Fantastycznie komponuje się z deską serów. Ze względu na swoje azjatyckie korzenie, naturalnie dobrze smakuje w potrawach tej kuchni, obok tak charakterystycznej kolendry czy sezamu.  Czarny czosnek świetnym dodatkiem do owoców morza czy różnorakich mięs. Koneserzy dodają czarny czosnek do czekolady. Wśród sportowców popularne jest dodawanie czarnego czosnku do koktajli, które dodają energii i poprawiają wydajność.

Gdzie kupić czarny czosnek?

Czarny czosnek można spotkać w wielu sklepach, ponieważ staje się naprawdę popularny w polskiej kuchni. Szukać go można w sklepach stacjonarnych, a jeszcze łatwiej w Internecie. Praktycznie można go spotkać w każdym sklepie ze zdrową żywnością, Coraz częściej można go spotkać w lepszych sklepach tradycyjnych. Kupując czarny czosnek, trzeba koniecznie czytać etykietę. Ważne, żeby był to produkt w 100% naturalny, w żaden sposób „nieulepszony”. Szukając dobrego czarnego czosnku, powinniśmy wystrzegać się wszelkich dodatków, konserwantów czy barwników. Czarny czosnek można wyprodukować zupełnie naturalnie, potrzeba na to tylko trochę czasu i odpowiednie warunki. W przypadku zdrowia nie warto iść na skróty. Naturalny proces gwarantuje najlepsze właściwości prozdrowotne, ale i doznania smakowe przy spożyciu czarnego czosnku. W naszym sklepie internetowym fiia.pl znajdziecie czarny czosnek o doskonałej jakości, w 100% naturalny i do tego BIO. U nas możesz kupić czarny czosnek pod różnymi postaciami np. Bio pastę w 100% z czarnego czosnku, Bio główkę czarnego czosnku, Bio suszony i mielony czarny czosnek. Warto dodać czarny czosnek do codziennej diety, nie tylko wtedy, gdy się gorzej poczujemy, ale także profilaktycznie lub po prostu dla ciekawych walorów smakowych. Smacznego!