Czy jedzenie czosnku korzystnie wpływa na zdrowie? Jakie są prozdrowotne działania czosnku?

Z artykułu dowiesz się:

Jakie właściwości ma czosnek?

Jakie właściwości prozdrowotne ma czosnek?

Czy czosnek lepiej jeść na surowo, czy przetworzony?

Czy czosnek pomaga zwalczać infekcje.

Czy czosnek pomaga na przeziębienie?

Czy czosnek chroni przed zawałem i udarem.

Czy czosnek wspomaga trawienie.

Czy czosnek niszczy pasożyty jelit.

Czy czosnek obniża ciśnienie krwi.

Czy czosnek hamuje rozwój bakterii.

Jak pozbyć się zapachu czosnku?

 

Gdzie kupić czosnek? Gdzie kupić czosnek bio? Czy bio czosnek można dostać we wszystkich sklepach? Gdzie bezpiecznie kupić bio czosnek? Gdzie kupić bio przyprawy z czosnku?

Jakie są prozdrowotne działania czosnku?

Nie ma chyba innej tak popularnej rośliny, której przypisuje się właściwości lecznicze jak czosnek. Wielu pamięta z dzieciństwa, że w przypadku przeziębienia babcia podawała nam czosnek pod różną postacią i w różnej formie. Zawsze pokrojony. Nawet te osoby, które nie lubią specyficznego zapachu czosnku, a które w trakcie choroby zmuszani byli do jedzenia czosnku, muszą przyznać, że rzeczywiście czosnek pomagał. A może to tylko siła sugestii, że czosnek stawia człowieka na nogi? Sama pamiętam, jak bardzo nie lubiłam mleka ze zmiażdżonym czosnkiem i miodem. Może tak bardzo nie lubiłam tej mikstury, że szybko zdrowiałam, żeby nie musieć przechodzić przez ten proceder jeszcze raz?

Dlaczego czosnek cieszy się takim powodzeniem? Czy rzeczywiście czosnek jest zdrowy?

Czosnek zawiera bardzo dużo cennych składników, w tym związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy B1, B2, PP, C i prowitaminę A. Czosnek zawiera również sole mineralne magnezu, wapnia oraz potasu. Czosnek zawiera także dość rzadkie mikroelementy takie jak nikiel chrom czy kobalt.

To jednak, co najcenniejsze w czosnku to jego olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę. To im zawdzięcza czosnek swój charakterystyczny ostry zapach. Najzdrowszy jest czosnek surowy. Niestety ma bardzo ostry, specyficzny zapach, który nie wszystkim pasuje. Dlatego coraz rzadziej jadamy czosnek w postaci surowej. By czerpać z czosnku najwięcej, rozgnieść, go po obraniu. Rozgnieciony czosnek najlepiej zjeść po 10 minut. Zgniecenie ząbka czosnku prowadzi do  uwalniania enzym allinazy z błony komórkowej, co prowadzi do powstania allicyny. Dodatkowo przy zgniataniu aktywowany zostaje ajoen. Dzięki allinazie i alicynie czosnek ma właściwości antybiotyczne oraz antybakteryjne. Allinaza poprawia krążenie krwi i działa przeciwzakrzepowo. Ajeon wspomaga zwalczanie infekcji, dodatkowo przeciwdziała nadmiernej krzepliwości krwi.

Jeśli chodzi o dalsze przygotowanie lub spożywanie, najlepiej jeść czosnek w postaci surowej, bo wtedy zachowuje najwięcej wartościowych właściwości. Po obróbce termicznej np. po gotowaniu lub smażeniu do 10 minut, czosnek działać będzie przeciwgrzybiczo i przeciwzakrzepowo.

Jakie właściwości prozdrowotne ma czosnek?

Uważa się, że czosnku ma między innymi następujące właściwości prozdrowotne: zwalcza infekcje, wspomaga trawienie, niszczy pasożyty jelit, hamuje rozwój bakterii, chronieni przed udarem i zawałem, obniża ciśnienie krwi. Niektórzy twierdzą, że może działać na w pewnym zakresie na powstrzymanie procesów starzenia, a nawet antynowotworowe. Nie wszystkie właściwości prozdrowotne mają swoje potwierdzenie w badaniach na tyle szerokich, żeby je potwierdzić jednoznacznie. Dlatego czosnek należy traktować jako wartościowy element diety, wspierający nasze zdrowie, ale nie może on zastąpić wizyty u lekarza.

Czy czosnek pomaga zwalczyć infekcje?

Zdrowotne właściwości czosnek zawdzięcza zwłaszcza lotnym związkom siarkowym i olejkom eterycznym. Czosnek ma dobre właściwości prewencyjne w infekcjach. Warto go jeść, by uniknąć choroby. Bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego. Jeśli jednak zachorujemy na nie, warto również wtedy stosować czosnek, bo dobrze się sprawdza także w zwalczaniu infekcji. Dlatego warto wprowadzić czosnek do codziennego menu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy w sposób szczególny narażeni na te infekcje.

Czy czosnek może pomóc w leczeniu przeziębienia?

Pamiętam, jak w dzieciństwie byłam przeziębiona lub miałam objawy grypy, babcia podawała mi ciepłe mleko ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Osoby zajmujące się wspieraniem zdrowia w sposób naturalny, potwierdzają, że taka mikstura rozgrzewa, ułatwia odkrztuszanie, udrażnia drogi oddechowe. Ciepłe mleko z czosnkiem wzmaga potliwość, a co za tym idzie wspomaga zbicie temperatury.

Czy czosnek chroni przed udarem mózgu i zawałem serca?

Czosnek znacznie zmniejsza lepkość krwi. Dlatego wskazuje się, że czosnek ma właściwości przeciwzakrzepowe podobne do aspiryny. Dodatkowo czosnek działa na śródbłonek naczyniowy, powodując rozkurcz naczyń krwionośnych. Takie właściwości mogą zapobiec udarowi mózgu i zawałowi serca. Ponad to czosnek zmniejsza zmiany miażdżycowe. Badania wykazały, że regularne jedzenie czosnku poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu usprawnia się przepływ krwi. Oczywiście czosnek to tylko wsparcie zdrowia, nie może zastąpić prawdziwej terapii pod opieką lekarza. Po prostu warto wprowadzić czosnek do diety zwłaszcza u osób zagrożonych udarem mózgu lub zawałem serca.

Czy czosnek wspomaga trawienie?

Czosnek jest znaną przyprawą, bardzo korzystnie wpływającą na trawienie. Jest doskonałym dodatkiem do wszystkich potraw, które obciążają układu pokarmowego.  Czosnek świetnie się sprawdza jako dodatek do potraw ciężkostrawnych i tłustych. Dlatego jest świetnym dodatkiem między innymi do mięs. Dzięki spożywaniu czosnku w naszym układzie pokarmowym zwiększa się i przyśpiesza wydzielanie żółci, co usprawnia pracę jelit. Dlatego czosnek zapobiega wzdęciom.

Czy czosnek może niszczyć pasożyty jelit?

Czosnek jest bardzo skuteczny w przeciwdziałaniu pasożytom układu pokarmowego. Warto jeść czosnek, by ustrzec się lub wesprzeć terapię zwalczania owsików, glist czy tasiemca. Dlaczego czosnek może niszczyć pasożyty jelit? Dzieje się tak, dzięki działaniu bakteriobójczemu czosnku. W przypadku podejrzenia pasożytów jelit zawsze należy skontaktować się z lekarzem. Przeciwdziałanie pasożytom jelit za pomocą czosnku należy stosować przez kilka tygodni. Skuteczne jest wypijanie na czczo codziennie rano przygotowanym poprzedniego dnia szklanki wody z czosnkiem. Można też po prostu zjadać kilka ząbków surowego czosnku. Skuteczne jest też mleko zagotowane z czosnkiem.

Czy czosnek obniża ciśnienie krwi?

Naukowcy zajmujący się właściwościami czosnku dowodzą, że systematyczne przyjmowanie czosnku może obniżyć ciśnienie tętnicze. Wysokie ciśnienie to ryzyko zawału serca. Jeśli je obniżymy, możemy zapobiec właśnie zawałowi serca. Regularne spożywanie czosnku może być pomocne zwłaszcza dla ludzi ze stwierdzoną miażdżycą naczyń wieńcowych. Po czosnek powinny sięgać zwłaszcza osoby, które już przebyły już zawał. Dlaczego zatem czosnek obniża ciśnienie krwi? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że czosnek działa na śródbłonek naczyniowy, powodując rozkurcz naczyń krwionośnych. Ponadto enzym ACE jest hamowany przez czosnek, co wpływa korzystnie na regulację ciśnienia krwi.

Jak pozbyć się zapachu czosnku?

Mimo, że czosnek zdaje się krynicą zdrowia, jego intensywny zapach odstrasza wiele osób zainteresowanych naturalnym wspieraniem zdrowia. Zapach czosnku może bardzo przeszkadzać w interakcjach z ludźmi, co powoduje, że nie stosujemy go tak często, jak nasi rodzice, a tym bardziej dziadkowie. Mocny zapach czosnku może się utrzymywać nawet do 3 dni, co skutecznie odstrasza od jego stosowania. Są na szczęście sposoby neutralizowania aromatu czosnku. Takimi naturalnymi sposobami zwalczania zapachu czosnku jest jedzenie go wraz z miętą, natką pietruszki czy z selerem. Zapach czosnku neutralizuje też wytrawne wino czerwone. Nie przez przypadek babcia podawała mi czosnek z mlekiem. Dziś już wiemy, że właśnie tłuste mleko dobrze zabija zapach czosnku. Chociaż zapach czosnku można osłabić, to czują go osoby bardziej wrażliwe na zapachy. Dlatego lepiej czosnek zjeść wieczorem. Oprócz naturalnych sposobów opisanych powyżej zapach czosnku należy zwalczać dłuższym niż zwykle myciem zębów wieczorem i rano. Pewnie nie obejdzie się też bez silnie miętowej gumy do żucia.

Dla wszystkich tych, którzy nie znoszą zapachu czosnku i nie są w stanie go tknąć, mamy też na polskim rynku wiele bezwonnych preparatów zawierających czosnek.

Jednak im mniej przetworzony czosnek, tym bliżej natury. Dlatego czarny czosnek jest ciekawym rozwiązaniem dla tych, co chcą korzystać z doskonałych walorów prozdrowotnych czosnku i nie czuć ani jego ostrego smaku, ani zapachu. Więcej o czarnym czosnku napiszemy w kolejnym artykule.

Gdzie kupić czosnek? Gdzie kupić czosnek bio? Czy bio czosnek można dostać we wszystkich sklepach? Gdzie bezpiecznie kupić bio czosnek? Gdzie kupić bio przyprawy z czosnku?

Czosnek można kupić w każdym sklepie spożywczym, a także na targach żywności. Bio czosnek to trochę trudniejsza sprawa. Nie w każdym sklepie można dostać bio czosnek z certyfikatem, dającym pewność, że został wyhodowany w bezpiecznych warunkach bio. Dlatego, jeśli szukasz czosnku bio, lepiej wybrać renomowany sklep ze zdrową żywnością. Sklep z żywnością bio, taki jak fiia.pl to bezpieczny wybór. Czosnek w ciekawej formie przypraw i przetworów znajdziesz pod tym linkiem. Zapraszamy do zakupów produktów na bazie czosnku, w tym także do produktów z czarnym czosnkiem. W swojej ofercie mamy czosnek pod wieloma postaciami. Znajdziecie u nas zarówno klasyczną przyprawę — suszony i zmielony czosnek, suszony czarny czosnek,  czosnek niedźwiedzi kiszony w słoiku. Dostępny jest również koncentrat z czosnku oraz np. suszone pomidory z czosnkiem niedźwiedzim. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.