Czym zastąpić biały cukier? 

Wiele osób zastanawia się, czym można zastąpić biały cukier.  Dziś jest to prostsze niż kiedykolwiek. Poszukaj z nami zdrowszej alternatywy dla białego cukru. Według danych z GUS, statystyczny Polak zjada rocznie ok 45kg cukru. To ponad dwa razy za dużo! Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez słodkości. Warto przyjrzeć się bliżej, co dodajemy do naszych potraw i jakich produktów używają producenci.

 

Z artykułu dowiesz się

Czym zastąpić puste kalorie

Jakie są zdrowe zamienniki?

Jakie mamy do wyboru substancje słodzące?

Gdzie kupić zamienniki?
Stewia, maltitol, tagatoza, ksylitol, erytrytol – co wybrać? 

Cukier biały, „puste kalorie” - czym go zastąpić?

 
Zanim dowiemy się, czym go zastąpić, warto wiedzieć, że cukier biały,  zwykle cukier buraczany, jest najczęściej stosowany w naszych domach. Głównym składnikiem cukru buraczanego jest sacharoza, która w układzie pokarmowym rozkładana jest na fruktozę i glukozę. Biały cukier nie jest potrzebny organizmowi, ponieważ oprócz energii, której źródłem są przecież również inne węglowodany, nie dostarcza żadnych innych składników odżywczych. Właśnie dlatego nazywany jest „pustymi kaloriami”. Dlatego warto pomyśleć nad zastąpieniem białego cukru.

Jest najbardziej kaloryczną substancją słodzącą: zawiera 405 kcal w 100 g. Nadmiar cukru prowadzi do otyłości, cukrzycy, miażdżycy, chorób serca oraz, co w tym zestawie najmniej groźne, przyczynia się do powstawania próchnicy.

Przez lata twierdzono, że cukier trzcinowy, jest zdrowszy od białego, ponieważ zawiera więcej składników odżywczych, takich jak: żelazo, magnez, potas, wapń. Ma też nieznacznie mniej kalorii. Ma natomiast wyższy od cukru białego indeks glikemiczny – powoduje więc wyższy poziom cukru we krwi, a co za tym idzie, wyrzuty insuliny, które przyczyniają się do hipoglikemii i wyzwalają uczucie głodu.

 

Czym zastąpić cukier? Poznaj zdrowe zamienniki i naturalne słodziki 

 Zastanawiasz się, jak zastąpić cukier w diecie? Sprawdź propozycję zdrowych zamienników!

Fruktoza  

Fruktoza, inaczej nazywana cukrem owocowym, naturalnie występuje w owocach. Jest słodsza od sacharozy i wolniej nasz organizm przyswaja ją wolniej, dlatego ma o 1/3 niższy indeks glikemiczny. Nie wywołuje jednak takiego uczucia sytości jak glukoza. Naukowcy ostrzegają przed nadmiernym spożywaniem cukrów prostych, a do nich należy właśnie fruktoza. Często używane w produktach spożywczych cukry proste prowadzą do przyrostu masy ciała i negatywnych tego konsekwencji: cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, etc. Dlatego według WHO cukry proste nie powinny stanowić więcej niż 10% spożywanej dziennej dawki energii.

Stewia  

Stewia to roślina pochodząca z Paragwaju. W jej liściach znajdują się glikozydy stewiolowe, które są 300 razy słodsze od cukru. Substancja ta nie jest przyswajalna przez organizm, dlatego w ogóle nie zawiera kalorii. Ze słodkich liści, spożywanych przez Indian z Ameryki Południowej od 1500 lat, produkuje się dziś naturalny słodzik w postaci tabletek, kryształków i płynu, który jest stosowany zarówno w domowej kuchni, jak i przemyśle. Produkty słodzone glikozydami stewiolowymi na stałe trafiły do oferty niemal wszystkich producentów żywności. Ten najlepszy zamiennik cukru jest już całkiem dobrze znany w Polsce. Bezpieczna dla diabetyków, nie powoduje otyłości, a dzięki praktycznie zerowemu indeksowi glikemicznemu nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi i nie wywołuje napadów głodu. Zdecydowanie Polecamy produkty NatuSweet oraz belgijską czekoladę słodzoną stewią od firmy Cavalier.

stewia-w-tabletkach

 

Tagatoza, tagatesse 

Tagatoza, to monocukier, który jest doskonałym zamiennikiem białego cukru. Naturalnie występuję w owocach afrykańskiego drzewa Sterculia Setigera, oraz, w niewielkich ilościach, w przetworach mlecznych. Została odkryta w latach 60 XX wieku, przez amerykańskich naukowców. W 2001 roku WHO wydało pozytywną opinię o tagatozie. Jej spożycie nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Tagatoza charakteryzuje się białym kolorem i brakiem zapachu. W sklepach znajdziemy ją w postaci kryształków, kostek, płynu i tabletek. Mimo, że jest tak samo słodka jak sacharoza, to jej kaloryczność jest dużo niższa niż białego cukru (ok 150 kalorii w 100g).

Dzięki temu, że się krystalizuje i fermentuje nadaje się do pieczenia ciast.

Posiada niski indeks glikemiczny i nie powoduje wzrostu nagłego wzrostu glukozy we krwi. Dzięki temu, polecana jest diabetykom. Według nas, najlepsza tagatoza i produkty bez cukru to te od Damhert.

 krem-tagatoza

Ksylitol 

Ksylitol, nazywany jest również cukrem brzozowym, ponieważ najczęściej pozyskiwany jest właśnie z brzozy. Pochodzi z Finlandii i został odkryty pod koniec XIX wieku. Jest bardzo powoli przyswajany przez organizm ludzki, dlatego ma indeks glikemiczny ponad 10 razy mniejszy od sacharozy i może być bezpiecznie stosowany przez cukrzyków. Jest też od niej prawie dwa razy mniej kaloryczny i bezpieczny dla zębów. Ale u wielu osób wywołuje efekt przeczyszczający i z tego względu nie jest zalecany dla dzieci poniżej 3 roku życia. Koniecznie sprawdź jakie produkty z ksylitolem oferujemy.

chews-guma-do-zucia-ksylitol

Erytrytol 

Erytrytol, podobnie jak ksylitol, należy do grupy alkoholi cukrowych i naturalnie występuje w owocach, w kukurydzy, winogronach, gruszkach, melonach. W porównaniu do ksylitolu nie powoduje efektu przeczyszczającego, nie jest też praktycznie przyswajany przez organizm, dlatego zawiera tylko 20 kcal w 100 g i ma prawie zerowy indeks glikemiczny. Jest natomiast mniej słodki niż sacharoza i dużo droższy w pozyskiwaniu. Rozwiązaniem tych problemów okazało się połączenie erytrytolu z glikozydami stewiolowymi! Erytrytol dobrze balansuje, wyczuwalny przez niektórych, posmak stewii, a produkt będący połączeniem stewii i erytrytolu, nie jest tak drogi jak sam erytrytol. To zestawienie, coraz częściej stosowane w przemyśle spożywczym, stanowi jedno z najlepszych rozwiązań w diecie bezcukrowej.

Maltitol 

Maltitol jest naturalną substancją słodzącą, należącą do grupy polioli, podobnie jak ksylitol i erytrytol. Pozyskiwany z ziaren zbóż, ale nie zawiera glutenu. Maltitol, głównie stosowany jako dodatek spożywczy do czekolad, gum i słodyczy o obniżonej zawartości tłuszczu. Jest prawie tak samo słodki jak cukier, dlatego dawkowanie jest podobne. Ze względu na niską kaloryczność dodaje się go do produktów typu light. Maltitol nie ma żadnych niepożądanych objawów dla ludzkiego organizmu. Spożywany w nadmiarze, może mieć efekt przeczyszczający.

porownanie-zamienniki-cukru


Gdzie kupić zamienniki? 

Obecnie na rynku jest bardzo dużo zamienników białego cukru, które stanowią doskonałą alternatywę. Zdrowe słodziki można wybierać pośród różnych form (kryształki, słodzik, proszek, płyn), oraz rodzajów w zależności od potrzeb i smaku. Najlepiej wybierać sprzedawców, którzy mają doświadczenie i produkty od dobrych producentów. Zawsze należy sprawdzać zalecane ilości do spożycia dziennie oraz inne ważne dla zdrowia parametry.

 

Teraz już wiesz, że łatwo możesz porzucić biały cukier i zacząć żyć zdrowo. Życzymy wytrwałości. Naturalne słodziki.

Jeśli masz jakieś pytanie napisz do nas kontakt@fiia.pl

*fiia.pl