Maltitol i produkty słodzone maltitolem

Maltitol – czym jest?

Maltitol jest to związek chemiczny składający się z cząsteczek węgla, wodoru i tlenu (C12H24O11). Jest to zdrowy, naturalny zamiennik cukru, czyli cukier w ulepszonej wersji cechujący się mniejszą ilością kalorii. Dodatkowo wykazuje działanie prozdrowotne – jak zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy i jest bezpieczny dla cukrzyków.

Maltitol jest polialkoholem pozyskiwanym z maltozy, której źródłem są rośliny – głównie ziarna zbóż. Może być stosowany jako naturalny zamiennik cukru. Nazywany jest alkoholem cukrowym należącym do tej samej grupy co sorbitol, ksylitol i erytrytol. Dzięki swoim właściwościom organizm nie przetwarza ich, a wydala w niezmienionej strukturze. Wiąże się to np. z utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Pomimo nazwy grupy, cukry, które do niej należą, nie zawierają alkoholu. Zawierają substancje naturalnie występujące w produktach roślinnych, które dla potrzeb przemysłu spożywczego produkuje się sztucznie.

Uzyskiwany jest przez redukcję cukrów i nie zawiera żadnych nienaturalnych dodatków. Spożywanie polioli, nawet w stosunkowo dużych ilościach nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia.

Maltitol – jakie ma właściwości?

Właściwości maltitolu są bardzo zbliżone do sacharozy. Jego smak jest bardzo podobny do cukru. Nie zmienia swoich właściwości pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Może być przez to stosowany do wyrobów i wypieków cukierniczych, pieczenia i gotowania. Pod wpływem wysokiej temperatury nie karmelizuje się i nie brązowieje. Rozpuszcza się w wodzie tak samo, jak cukier, ale jest to jego zdrowszy zmiennik. Dzięki budowie chemicznej maltitolu (odmiennej niż cukru) jest on inaczej metabolizowany w organizmie. Ma prawie o połowę niższą wartość energetyczną niż sacharoza.

Maltitol – korzyści stosowania

Główne korzyści stosowania maltitolu w naszej diecie to:

- smakuje jak cukier i charakteryzuje się 90%  jego słodkości.

- może być stosowany w diecie bezglutenowej i w przypadku nietolerancji laktozy.

- niskokaloryczny zamiennik cukru (jego wartość energetyczna o 50% niższa).

- bezpieczny dla cukrzyków.

- nie zwiększa ryzyka wystąpienia próchnicy zębów.

Maltitol – gdzie występuje?

Jest to związek pochodzenia naturalnego występujący w wielu warzywach i owocach. Główne jego źródła to: kukurydza, figi, oliwki, pszenica, ziemniaki, liście cykorii.

Maltitol jest półsyntetykiem, który ulega fermentacji w jelicie grubym. Sprawia to, że jego przedawkowanie może powodować niestrawność, biegunki czy rozstroje żołądka.

Często znajduje się w produktach spożywczych, które oznaczone są jako „light” lub „bez dodatku cukru”. Są to produkty wytwarzane z obniżoną zawartością cukru. Na przykład słodycze takie jak czekolady bez cukru, kremy czekoladowe czy żelki. W naszej ofercie znajdziesz bardzo wiele produktów słodzonych maltitolem. Są to zarówno czekolady bez cukru, wafelki, czekoladki, żelki, pianki, oraz kremy kakaowe.

Nawet na diecie, nie trzeba całkowicie rezygnować ze słodyczy. Wystarczy uwzględnić je w swoim dziennym zapotrzebowaniu energetycznym i  sięgać po te, które zawierają zdrowe zamienniki cukru jak naturalny maltitol.

Maltitol – zastosowanie

Substancja słodząca stosowana do produkcji wyrobów cukierniczych bez dodatku cukru.

Zastosowanie maltitolu jest dość szerokie i możemy go znaleźć  w wielu produktach, które warto wybierać. Jest bezpieczny dla cukrzyków, odpowiedni dla osób, które dbają o linię lub walczą z nadwagą. Można go stosować w diecie bezglutenowej oraz w przypadku nietolerancji laktozy.

Osoby, które  nie wyobrażają sobie życia bez słodkości, dzięki maltitolowi mogą ograniczyć spożycie cukrów prostych. Możecie go znaleźć np w czekoladach bez cukru RED, kremach CD, wafelkach, czy czekoladkach

Maltitol – czy jest zdrowym zamiennikiem cukru?

Wartość indeksu glikemicznego maltitolu to IG<50. Jest metabolizowany bez udziału insuliny, czyli jest bezpieczny dla cukrzyków. Ponadto jest dobrą alternatywą dla dzieci, gdyż nie powoduje próchnicy, a nawet chroni przed nią zęby.

Wiadomo już jakie zdrowe, naturalne zamienniki cukru  możemy bezkarnie (prawie) włączyć do diety. Wiadomo także, które z dostępnych obecnie na rynku zamienników cukru zastępują go najlepiej.

Należy pamiętać, że nawet najbardziej naturalny zamiennik cukru, stosowany w nadmiarze, wyrządzi naszemu organizmowi więcej szkód niż pożytku. Nie zastąpi wiedzy na temat zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i bieżącej kontroli stanu naszego zdrowia.

Niech pytanie „co zamiast cukru?” towarzyszy nam za każdym razem, kiedy znowu sięgniemy po coś słodkiego. Zamiast cukru, wybierajmy jego zdrowsze zamienniki. Poszukajmy ich na sklepowej półce, zainteresujmy siebie i swoją rodzinę jak możemy być zdrowsi już dzisiaj. Pełna oferta produktów z maltitolem dostępna tutaj.