Mieszanka na chleb bezglutenowy jest kompozycją naturalnych składników niezawierających glutenu. Często do przygotowania pieczywa z jej wykorzystaniem nie ma konieczności dodawania żadnych składników poza wodą. Gotowe mieszanki umożliwiają wypiek pieczywa dla osób chorych na celiakię, nietolerujących glutenu oraz innych, chcących urozmaicić dietę lub wykluczyć z niej gluten. Przeczytaj, czym dokładnie jest taka mieszanka, jak można jej używać i dlaczego warto korzystać z takich produktów.

Spis treści
Charakterystyka produktu
Rodzaje
Skład
Jak używać?
Co zrobić, aby pieczywo wyszło smacznie?
Czy można przygotować również bułki?
Dlaczego warto?

Czym właściwie jest mieszanka na chleb bezglutenowy?

Przygotowanie chleba bezglutenowego nie jest proste, gdyż brakuje w nim glutenu, białka odpowiadającego za konsystencję klasycznego pieczywa. Dlatego dobra mieszanka, oprócz mąki bez glutenu powinna zawierać składniki, które zapewnią odpowiednią strukturę i formę pieczywa. Są różne rodzaje mieszanek, z których często można przygotować nie tylko chleb, ale również inne wypieki czy dania mączne. Niektóre składniki powtarzają się niemal w każdej mieszance, inne zaś stanowią o wyjątkowości danej kompozycji.

Rodzaje produktów do wypieku

Ciężko o sztywny podział gotowych kompozycji typu gluten free do wypieku chleba. Mogą one bazować na różnym typie mąki, zarówno jasnej, jak i ciemniejszej. Najczęściej są zestawieniem mąki i skrobi, drożdży oraz składników pozwalających osiągnąć odpowiednią kleistość, konsystencję ciasta i końcowego wypieku. Obok bazy, czyli na przykład mąki ryżowej, kukurydzianej, owsianej czy skrobi ziemniaczanej do mieszanek bardzo często dodaje się także aromatyczne i zdrowe dodatki. To na przykład pestki dyni, żurawina, jagody goji czy czarnuszka.

Popularne składniki

Do przygotowania pieczywa niezawierającego glutenu ciężko jest użyć jedynie mąki i drożdży, gdyż konsystencja byłaby nieodpowiednia, a smak niepełny. Mieszanki zawierają zatem dobrze wyważoną kompozycję składników, która daje niezapomniany smak. To na przykład połączenie mąki owsianej, mąki teff, płatków z tych zbóż, a także łuski babki jajowatej. Lekkie chlebki ryżowe zawierają często obok mąki ryżowej skrobię ziemniaczaną oraz drożdże. Natomiast dodatek soli wzmacnia smak pieczywa. Bezglutenowe wypieki mogą bazować również na szeregu nasion i pestek, które obok smaku uzupełniają pieczywo w błonnik, zdrowe tłuszcze, witaminy oraz minerały.

Czy do wypieku należy dodać inne składniki?

Mieszanka zamknięta w szczelnym opakowaniu jest produktem zawierającym praktycznie wszystkie niezbędne składniki. W zależności od producenta i receptury może wymagać użycia jedynie wody i tłuszczu lub w niektórych przypadkach jaj albo ich wegańskich zamienników. Czasami jako opcjonalne, niewymagane dodatki producent podaje wybrane nasiona czy pestki uatrakcyjniające wypieki.

Mieszanka na chleb bezglutenowy Pięć PrzemianMieszanka na chleb bezglutenowy z jagodami Goji

Jak się używa mieszanki na chleb bezglutenowy?

Dobra mieszanka na chleb bezglutenowy nie wymaga przygotowywania dużej ilości składników. Jej skład powinien być kompletny, a do przygotowania wymagać jedynie wody. Przyrządzenie dobrego chleba bez glutenu samodzielnie, komponując produkty, może sprawić pewne problemy, jednak gotowe zestawienia składników przeważnie pozwalają na wypiek świetnego pieczywa. Co więcej, wiele z nich umożliwia bardziej wszechstronne wykorzystanie. Wybrane propozycje z oferty naszego sklepu pozwolą Ci przygotować bułki, ciasto na pizzę czy nawet pyzy drożdżowe.

Jak sprawić, aby pieczywo bez glutenu wyszło smaczne?

Bezglutenowy wypiek nawet z gotowej mieszanki nie będzie smakował tak samo, jak pieczywo pszenne czy żytnie. Jednak dobrze dobrane proporcje składników mogą sprawić, że jest on wyjątkowo dobry i ma charakterystyczną chrupiącą skórkę. Aby tak było, warto dokładnie trzymać się podanej na opakowaniu receptury, w szczególności pilnować czasu wyrabiania, wyrastania i wypiekania pieczywa.

Czy można przygotować również bułki?

To, czy dana mieszanka bez glutenu nadaje się do wypieku bułek, zależy przede wszystkim od jej składu. Nie każdy produkt można w ten sposób wykorzystać, gdyż niektóre rodzaje pieczywa bezglutenowego są zbyt zwarte na bułki i byłyby po prostu twarde i niesmaczne. Najczęściej mieszanki zawierające drożdże sprawdzą się również przy wypieku bułek. Z powodzeniem posłużą wtedy także do przygotowania spodu domowej pizzy czy puszystych pyz drożdżowych.

Dlaczego warto korzystać z mieszanek na chleb bezglutenowy?

Sprawdzona mieszanka na chleb bezglutenowy to niemalże gwarancja udanego wypieku, o ile postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta. Gotowy produkt wymaga znacznie mniej wysiłku - nie musisz szukać dobrych jakościowo składników, odmierzać ich odpowiedniej ilości oraz odnajdować najlepszych przepisów. To, że masz dostęp do świeżego, bezglutenowego pieczywa o dobrze znanym składzie, które bez obaw podasz dzieciom, osobom z celiakią czy nietolerancją glutenu to kolejna korzyść nie do przecenienia.

Świeże domowe pieczywo od ręki

Warto, gdy robisz zakupy w naszym sklepie, zaopatrzyć się w mieszanki do pieczywa bez zawartości glutenu lub do innych rodzajów wypieków. Możesz użyć ich w każdej chwili, by w stosunkowo szybki sposób mieć dostęp do świeżego chleba. Otrzymujesz je, bez szukania w okolicznych sklepach, sprawdzania dat ważności czy etykiet ze składem. Przygotujesz taką ilość chleba, jakiej aktualnie potrzebujesz. Zwykle pieczywo bezglutenowe przygotowane w domu można również mrozić, by w razie potrzeby było dostępne praktycznie natychmiast.

Sprawdzona receptura, idealne proporcje

Gotowy produkt do wypieku pieczywa bez glutenu powstał w wyniku szczegółowego dopracowania znanych receptur. Możesz mieć pewność, że skład mieszanki jest dobrze sprawdzony, a proporcje poszczególnych rodzajów mąki, nasion, płatków są doskonale dobrane. Oczywiście nie każdy rodzaj chleba odpowiada wszystkim, dlatego spróbuj różnych oferowanych u nas mieszanek, by znaleźć tą najlepiej spełniającą Twoje potrzeby smakowe.

Wysokiej jakości składniki, również z rolnictwa ekologicznego

Wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie cechuje doskonała jakość i pewny skład. Nie inaczej jest w przypadku mieszanki do wypieków. Jej skład nie jest tajemnicą - to najczęściej w pełni naturalna, tak zwana czysta etykieta. Nie znajdziesz tam konserwantów, sztucznych barwników czy wzmacniaczy smaków. Odszukasz natomiast zdrowe, roślinne składniki, które budują wyjątkowy smak Twojego bezglutenowego pieczywa. Naturalna mieszanka pozwala na szybsze i wygodniejsze przygotowanie zdrowego pieczywa dla wymagających odbiorców. Produkty te są przygotowywane z dużą dbałością o odpowiednio zbilansowany skład, a poszczególne elementy to produkty doskonałej jakości. Dostępne w naszej ofercie mieszanki różnego rodzaju pozwolą Ci na urozmaicenie diety swojej czy swoich bliskich o chrupiące pieczywo bez glutenu, przygotowane w prosty sposób w domu. Kup sprawdzone, ekologiczne produkty w naszym sklepie i wypróbuj je jak najszybciej.