Dlaczego owoce i warzywa są umieszczone na samym dole Piramidy Zdrowego Żywienia?

Co to jest Piramida Zdrowego Żywienia?

Piramida Zdrowego Żywienia to zalecenia dotyczące żywienia. Opracowane zostały w USA. Uaktualniona polska wersja, dostosowana do naszych lokalnych warunków ogłoszona została 2016 roku.  Polska wersja Piramidy Zdrowego Żywienia powstała przy współpracy dietetyków w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻŻ). Powinniśmy pamiętać, że Piramida Zdrowego Żywienia ewaluuje w czasie, a zalecenia są aktualizowane na podstawie pojawiających się nowych wyników badań.

Piramida żywieniowa w łatwy, obrazowy i intuicyjny sposób pokazuje odpowiednie proporcje grup produktów w codziennej diecie. Im niższy poziom piramidy tym zalecana jest większa ilość produktów. Im wyższe piętro piramidy żywieniowej, tym mniejsza przestrzeń na produkty. Symbolizuje to konieczność ograniczania proporcji produktów z wyższych poziomów piramidy żywieniowej.

Zmiana Piramidy Zdrowego Żywienia dokonana w 2016 roku pokazuje, że to warzywa i owoce powinny być podstawą żywienia człowieka. Dietetycy zgadzają się, że owoce i warzywa to ważny składnik diety w każdym wieku. Jednak szczególne znaczenie mają one w okresie wzrostu i rozwoju organizmu. Owocowe przekąski oraz wytrawne warzywne przekąski dostarczają wielu cennych witamin i składników mineralnych. Składniki te istotnie wpływają nie tylko na samopoczucie dzieci i młodzieży, ale także na stan zdrowia. Wspierają rozwój dziecka, jego funkcje poznawcze. Nie zapominajmy też, że te bezcenne mikroelementy wchodzące w skład warzywnych i owocowych przekąsek chronią organizm przed problemami zdrowotnymi również na późniejszych etapach życia.

Zdrowa dieta musi być oczywiście wsparta aktywnością fizyczną. To niezwykle ważny element zdrowego stylu życia. Nawyki nabrane w dzieciństwie zostaną z nami do późnej starości, dlatego już na wczesnym etapie dzieciństwa powinniśmy uczyć dzieci, jak wygląda Piramida Zdrowego Żywienia, oraz jak ważne jest uprawianie sportu lub po prostu ruch. Taki styl życia będzie miał wpływ nie tylko na prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu, ale również pozytywnie wpłynie na wyniki w nauce. Jeśli chcemy mieć dobre samopoczucie przez długie lata, powinniśmy od dziecka łączyć prawidłowe odżywianie i ruch fizyczny. To, czego nauczymy się w dzieciństwie, zostaje z nami na lata.

W różnorodny sposób możemy wpływać na poprawę jakości naszego życia. Oczywiście należy pamiętać, że coraz więcej osób choruje na dieto-zależne choroby. Osoby takie muszą eliminować pewne produkty spożywcze lub ich składniki. Również te, które dla ogółu społeczeństwa uznawane są za zdrowe. Ponadto wiele osób decyduje się ze względów etycznych na eliminację produktów odzwierzęcych. Kodeks zasad zdrowego odżywiania oczywiście będzie inny. Najczęściej powtarzane przez różnych ekspertów zdrowego stylu życia oraz te, które wynikają z Piramidy Zdrowego Żywienia, można streścić w następujący sposób:

  1. Jedz regularnie posiłki. Najczęściej eksperci żywieniowy zalecają 5 zrównoważonych posiłków co 3-4 godziny. Nie przejadaj się.
  2. Jak najczęściej jedz warzywa i najlepiej do każdego posiłku. To właśnie warzywa i owoce powinny stanowić największy udział w naszej codziennej diecie.
  3. Zastąp produkty zbożowe jego pełnoziarnistymi wersjami.
  4. Codziennie pij co najmniej 3-4 szklanki mleka/jogurtu.
  5. Unikaj produktów mięsnych, zwłaszcza przetworzonych. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowe i jaja.
  6. Tłuszcze zwierzęce zastępuj olejami roślinnymi. Niektórzy specjaliści żywienia sugerują całkowitą eliminację tłuszczów zwierzęcych.
  7. Unikaj spożycia cukru, słodyczy i słodkich napojów. Potrzebę czegoś słodkiego zaspokajaj owocami i orzechami.
  8. Ogranicz spożywanie soli. Unikaj słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  9. Koniecznie pamiętaj o piciu wody
  10. Bądź aktywny fizycznie codziennie, uprawiaj sport minimum 30 min dziennie.

Przedstawienie dzieciom tych kilku prostych zasad może wesprzeć wypracowanie i ugruntowanie prawidłowych nawyków i zwyczajów żywieniowych. Najłatwiej oczywiście ukształtować je w młodym wieku. Jeśli chcemy, by dzieci zrozumiały, że to ważne, oczywiście cała rodzina powinna kierować się tymi prostymi zasadami zdrowego stylu życia. Jeśli uczymy dziecko, że powinno ograniczyć sól, słone przekąski, a potem sami podjadamy chipsy, to trudno, by dziecko uwierzyło, że to naprawdę ważne. Dlatego odżywianie zgodne z Piramidą żywieniową, uprawianie sportu najlepiej robić wspólnie całą rodziną. Zastąpmy słodycze owocowymi przekąskami bez dodatku cukru. Będąc w sklepie, pokazujmy dzieciom zdrowe produkty, wkładajmy koszyka, a potem do plecaka szkolnego dobrze przemyślane i pełnowartościowe drugie śniadanie. Tłumaczmy, dlaczego mówimy nie, gdy dziecko chce kupić produkt z dużą zawartością cukrów czy soli.  Powinniśmy tłumaczyć, że nadmiar słodyczy, słonych przekąsek prowadzi do wielu chorób, w tym do otyłości. A nadwaga i otyłość dzieci to już prawdziwa plaga w Polsce, w Europie, w świecie.

Zacznijmy od podstawy Piramida Zdrowego Żywienia, a więc od najważniejszej części diety, czyli od owoców i warzyw.

Piramida zwęża się ku górze. W Piramidzie, im niższy poziom, tym więcej zajmuje przestrzeni. Jest nie inaczej w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Jej najniższy poziom zajmują owoce i warzywa, a zatem zajmują one największą przestrzeń piramidy. Dlaczego? Dlatego, że są tym składnikiem diety, który powinniśmy spożywać najczęściej i w największych ilościach. Im wyżej w piramidzie, tym rzadziej produkty z wyższych poziomów powinny być wybierane do codziennego jadłospisu.

5 porcji owoców i warzyw

W codziennej diecie człowieka zaleca się minimum 5 porcji owoców i warzyw. Warto, jeszcze raz podkreślić, że pięć porcji owoców i warzyw to zalecane minimum. Według niektórych specjalistów należy dążyć do spożywania 7, a zdaniem innych nawet 10 porcji tych produktów. Oczywiście nie należy również przesadzać z ich ilością. Pamiętajmy na przykład o dużej zawartości naturalnych cukrów w owocach. Niezmiernie ważne jest, by od początku przyzwyczajać dzieci, o tym, że do każdego posiłku powinny zjeść warzywo lub owoc. Nie powinno to być trudne, bo to bardzo wygodne (np. owocowa przekąska w postaci kawałków świeżego jabłka). Przekąski z owoców i warzyw dzięki różnorodnej formie, różnorodności smaków, zapachów i kolorów owoców i warzyw są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Jeśli zadbamy by jedzenie warzyw i owoców, zdrowych posiłków dawało radość i było zabawą, na pewno zasady zdrowego stylu życia zostaną z naszymi pociechami do końca życia.

1 z 5 porcji owoców i warzyw

Dlaczego dietetycy namawiają na co najmniej 5 porcji owoców lub warzyw? Zarówno te pierwsze, jak i drugie są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Owocowe przekąski mogą zatem być podstawą zdrowej i zbilansowanej diety, co podkreśla umiejscowienie warzyw i owoców w podstawie Piramidy Zdrowego Żywienia.  Także WHO zaleca spożywanie 5 porcji warzyw i owoców. Przy czym szala przeważa się na stronę warzyw. Zaleca się dziennie przynajmniej 3 proporcje warzyw, w stosunku do 2 porcji owoców. Ponieważ dzieci, ale także dorośli preferują słodkie owoce, to należy przyłożyć szczególną wagę do wzbogacania diety jak największą ilością warzyw. Zwłaszcza dzieci za niektórymi warzywami nie przepadają. Aby warzywa na stałe zagościły w menu dziecka, należy go zachęcać do spożywania warzyw, czasem przemycając warzywa niepostrzeżenie do diety dziecka. Im wcześniej przyzwyczaimy malucha do obecności na talerzu różnorodnych warzyw i owoców, tym łatwiej będzie zbudować zdrowy nawyk sięgania po nie. Ważne, by zarówno warzywa lub owoce towarzyszyły każdemu posiłkowi.

Co możemy zaproponować w ramach 5 porcji owoców lub warzyw?

WHO zaleca 400g owoców i warzyw w 5 miej więcej równych porcjach w diecie dorosłego człowieka dziennie. Sugerowana ilość dla dzieci będzie oczywiście mniejsza i zależy od ich wieku i wzrostu. Dobrym i praktycznym przybliżeniem 1 porcji owoców i warzyw jest objętość dłoni dziecka.

Poniżej przedstawiamy propozycje przede wszystkim owocowych przekąsek, jak również kilka przykładów warzywnych przekąsek:

 

5-7 truskawek

2 mandarynki

1 jabłko

1 gruszka

1 banan

1 marchewka

1 pomidor

kilka rzodkiewek

garść suszonych owoców i warzyw

1 szklanka soku

owocowy batonik bez dodatku cukru, najlepiej RAW
(przygotowany z nieprzetworzonych składników)

 

Oczywiście surowe owoce i warzywa są najlepsze. Taki dodatek lub surowa nieprzetworzona przekąska jest zdecydowanie lepsze od soku czy batoników owocowych. Jednak czasem trudno namówić dziecko na same owoce i warzywa. Jeśli Twoje dziecko patrzy, jak inne dzieci zajadają czekoladowe, przesycone cukrem batony, bądź rozsądniejsza/rozsądniejszy. Sprytnym rozwiązaniem zwłaszcza na wycieczkę szkolną lub po prostu do szkoły jest dorzucenie batonika owocowego bez dodatku cukru. Taka przekąska owocowa jest nie tylko zdrowsza, ale też bardzo smaczna. Z jednej strony taki kolorowy owocowy batonik zaspokoi nagły głód, z drugiej strony dziecko zaspokoi czymś zdrowym chęć na coś słodkiego. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż zwykły batonik. Oczywiście zachęcamy tylko do batonów owocowych bez dodatku cukru.  W naszej ofercie mamy chyba najszerszą na rynku ofertę zdrowych owocowych batonów dla dzieci, batonów oczywiście bez dodatku cukru. Polecamy też inne przekąski owocowe bez dodatku cukru np. suszone lub liofilizowane owoce. Oto przykłady naszych kolorowych, atrakcyjnych dla dzieci zdrowych owocowych przekąsek, które czasem mogą zastąpić owoce i warzywa.

Przekąska owocowa Głodny Wilk na Tropie

Głodny Wilk na Tropie to bardzo sprytna owocowo-warzywna przekąska dla dzieci. Dlaczego jest taka sprytna? Jest w formie wegańskich żelek, co dzieciaki uwielbiają. A pod tą atrakcyjną formą kryją się tylko naturalne składniki. Co ciekawe ten pyszny batonik pod osłoną owoców przemyca również warzywa. Mamy do wyboru Głodnego Wilka na Troie w trzech odsłonach:

Batonik marchew-brzoskwinia ze spiruliną Głodny Wilk, 20g

Batonik truskawka-dynia ze spiruliną Głodny Wilk, 20g

Batonik czarna porzeczka-burak ze spiruliną Głodny Wilk, 20g

Owocowo-warzywna przekąska Głodny Wilk na Tropie kryje w sobie nie tylko owoce i warzywa, ale także BIO spirulinę.

Tak jak owoce i warzywa, także stworzony z nich Głodny Wilk na Tropie jest naturalnym źródłem witamin, minerałów i oczywiście błonnika.

Jeśli przeczytasz etykietę, upewnisz się, że Głodny Wilk na Tropie powstał:

BEZ dodatku żelatyny,

BEZ dodatku cukru,

BEZ syropu glukozowo-fruktozowego,

BEZ dodatku regulatorów kwasowości,

BEZ konserwantów

BEZ barwników

BEZ aromatów

BEZ GMO

BEZ alergenów

Owocowa przekąska Bob Snail

Bob Snail to ciekawe owocowe przekąski w różnej formie przygotowane ze świeżych owoców. Polecamy przekąski Bob Snail, ponieważ nie zawierają dodanego cukru. Są słodkie naturalną słodyczą owoców. Nie mają też żadnych konserwantów. Do produkcji przekąsek Bob Snail przeznacza się tylko najlepsze owoce. Owoce po przetarciu poddaje się obróbce w niskiej temperaturze. Można ten proces porównać do pieczenia, tylko temperatura jest znacznie niższa. Taki proces stosuje się, by zachować jak najwięcej witamin i minerałów, które są tak niezbędne dla zdrowia człowieka. Przekąska owocowa Bob Snail jest szczególnie wskazana jako coś, co może zastąpić dzieciom tradycyjne słodycze. Batony pełne cukru powinniśmy jak najczęściej zastępować znacznie zdrowszymi owocowymi przekąskami bez dodanego cukru. Na przykład dzieci bardzo chętnie sięgają po przekąskę Bob-snail w formie zwiniętej wstążki sprasowanego owocu. Są one nie tylko smaczne. Dzieci mogą bawić się ich jedzeniem, ponieważ można je rozwinąć lub zjeść zwinięte. Jedzenie owocowych przekąsek Bob Snail jest zatem nie tylko żródłem przyjemności, bo batoniki te są naprawdę smaczne, ale są też źródłem zabawy dla dzieci. Dzięki temu łatwiej jest wyeliminować niezdrowe przesłodzone przekąski na rzecz zdrowszych owocowych przekąsek.

Na półkach naszego wirtualnego sklepu znajdziesz ślimaka Boba w wielu odsłonach: w postaci listków, żelek i pure:

BOB SNAIL POLECANE POLECANE BESTSELLER BESTSELLER
Bob Snail jabłko z miętą, 30g Bob Snail jabłko-wiśnia, 30g Bob Snail Stripe gruszka-mango, 14g Przekąska jabłkowa z owoców bez dodatku cukru Bob Snail, 120g Przekąska mango bez dodatku cukru Bob Snail, 30g
Bob Snail jabłko-borówka, 30g Bob Snail jabłkowy, 30g Bob Snail Stripe jabłko-czarna porzeczka, 14g Przekąska jabłkowo-gruszkowa z owoców bez dodatku cukru Bob Snail, 120g Przekąska mango bez dodatku cukru Bob Snail, 60g
Bob Snail jabłko-borówka, 60g Bob Snail Stripe gruszka-ananas, 14g Bob Snail Stripe jabłko-gruszka-borówka, 14g Przekąska jabłkowo-malinowa z owoców bez dodatku cukru Bob Snail, 120g Przekąska Jellies gruszka-malina-burak bez dodatku cukru Bob Snail, 38g
Bob Snail jabłko-dynia, 30g Bob Snail jabłko-malina, 60g Bob Snail Stripe jabłko-malina, 14g Przekąska Jellies gruszka-malina-burak bez dodatku cukru Bob Snail, 38g  
Bob Snail jabłko-gruszka, 60g Bob Snail jabłko-truskawka, 60g Bob Snail Stripe jabłkowo-gruszkowy, 14g Przekąska Jellies jabłkowo-marchewkowa bez dodatku cukru Bob Snail, 38g  

 

Batony owocowe Tropics

Kulki owocowe Tropics oraz batoniki owocowe Tropics to kolejne przekąski owocowe, tym razem z bardziej egzotycznych owoców. To kolejny przykład przekąski owocowej, która oprócz smaku wyróżnia się kształtem. Zabawa przy jedzeniu może utrwalić dobre praktyki żywieniowe. Jesteśmy zwolennikami zdrowych przekąsek, dlatego też wybraliśmy do naszej oferty owocowe przekąski Tropics. Produkty te nie zawierają dodatku cukru. Tropics to przysmak z takich egzotycznych owoców marakuja, mango czy ananas. Co ciekawe przekąski owocowe Tropics występują też w bardzo zdrowej wersji BIO. W przekąsce BIO Tropics znajdziesz oczywiście tylko ekologiczne owoce. Bio Tropics to smaczna, pożywna, a przede wszystkim bezpieczna owocowa przekąska dla dzieci.

Owocowy listek Porcja Dobra

Owocowy listek Porcja Dobra to bardzo ciekawa w 100% owocowa przekąska w postaci cieniutkich listków.  Porcja Dobra jest bardzo smaczna i przynosi ciekawe doznania w trakcie jedzenia. Przyjemnie rozpływa się w ustach. Głównym składnikiem są jabłka, które mogą być zmieszane z dodatkiem jeżyny, śliwki czy truskawki. Owocowy listek porcja dobra to oczywiście propozycja bezglutenowa. Porcja Dobra może być spożywany przez wegetarian i wegan, a także przez osoby uczulone na mleko i laktozę. Podobnie jak inne przekąski owocowe w naszej ofercie również Porcja Dobra to kolejna propozycja bez dodatku cukru, bez sztucznych dodatków i  bez sztucznych aromatów. Smak, zapach i kolor Porcja Dobra zawdzięcza owocom.

Owocożelki Fruit Forest i chrupki owocowe Crispy Bites Fruit Forest

Kto w dzieciństwie nie lubił żelek? Chyba każde dziecko chętnie po nie sięga. Zamiast sięgać po żelki z cukrem, lepiej przestawić się na Owocożelki Fruit Forest. Są one po prostu zdrowe i przepyszne. Są oczywiście owocowe, smaczne i co ważne bez żelatyny. Jeśli szukasz sprytnego przemycenia większej ilości owoców albo chcesz wyeliminować niezdrowe słodycze pełne cukru przepyszne owocożelki Fruit Forest mogą być dobrym sprzymierzeńcem rodzica. Owocożelki Fruit Forest nie zawierają dodatku cukru ani żadnych substancji słodzących. Słodycz pochodzi tylko z naturalnie występujących w owocach cukrów. Owocożelki Fruit Forest o smaku jabłkowymmalinowym czy truskawkowym sprawią ogromną radość każdemu dziecku, ale też chętnie po nie sięgają dorośli.

W rodzinie Fruit Forest mamy też chrupki owocowe. Jest to bardzo smaczna przekąska, pełna witamin. Chrupki Crispy Bites Fruit Forest to małe, poręczne chrupki. Powstają tylko z naturalnych składników, jakim są owoce np jabłko czy malina. Urozmaicane są ekspandowaną quinoą. Tak jak w owocożelkach Fruit Forest, tak i w owocowych chrupkach Fruit Forest nie ma dodanego cukru, słodzików czy sztucznych wzmacniaczy smaku. Jest to jak najbardziej naturalna, zdrowa przekąska. Smak, kolor i zapach chrupek Fruit Forest pochodzi tylko z naturalnych składników. Naturalnym odbiorcą są dzieci, chociaż dorośli też je lubią.

Owoce liofilizowane

Na koniec nasza ulubiona, zaraz oczywiście po świeżych owocach, przekąska owocowa, czyli owoce liofilizowane. Liofilizacja to ciekawy sposób przetwarzania żywności. Podczas liofilizacji usuwana jest woda z produktu spożywczego. Proces ten odbywa się w bardzo niskiej, ujemnej temperaturze dochodzącej do -50°C. Dzięki liofilizacji żywność doskonale się przechowuje. Żywność, w tym owoce i warzywa liofilizowane nie potrzebują konserwantów, wzmacniaczy smaku oraz barwników do zachowania swojego smaku, koloru, przydatności do spożycia. Liofilizowane owoce zachowają większość witamin i minerałów  świeżego owoca. Liofilizowane owoce smakują doskonale jako przekąska, ich chrupkość zapach i smak nie potrzebuje reklamy. Liofilizowane owoce w całości, talarkach czy w proszku świetnie sprawdzają się jako dodatek do jogurtu naturalnego. 

Suszone owoce

Chociaż owoce suszone zostawiliśmy na koniec, nie oznacza to, że nie jest to przekąska godna polecenia. Wręcz przeciwnie: suszone owoce to prosta w przygotowaniu przekąska. Jest smaczna, zdrowa. Z łatwością może zastąpić tradycyjne słodycze. Zawierają wiele witamin i składników mineralnych, ponieważ proces suszenia przeprowadzany jest w dość niskich temperaturach, które nie pozbawiają owoców tych ważnych dla zdrowia człowieka elementów. Zaletą suszonych owoców jest ich szeroka gama. Praktycznie do suszenia nadaje się każdy owoc. Możemy sami pobawić się i suszyć różne owoce. Jeśli nie mamy czasu, warto sięgnąć na sklepową półkę po rozmaite suszone owoce. Najpopularniejsze i niezmiernie smaczne to według nas suszone jabłka. W naszej ofercie znajdziecie między innymi podkręcone sokiem z mango Chipsy z jabłka z sokiem z mango Crispy Natural, 18g czy podsmaczone cynamonem Chipsy z jabłka z cynamonem Crispy Natural, 18g

 

Nic nie zastąpi świeżych owoców i warzyw. To one powinny przez cały dzień królować na naszych stołach. Jednak owocowa przekąska z rozmaitych owoców i tych tradycyjnych dla Polski, jak i egzotycznych to świetny przerywnik i urozmaicenie menu. Jeśli popatrzymy również na różnorodność kształtów to okaże się, że owocowe przekąski to świetny sposób na odciągnięcie uwagi dzieci od niezdrowych, pełnych cukru tradycyjnych przekąsek.