Co to jest rokitnik?

Jakie są właściwości lecznicze rokitnika?

Do czego stosuje się napar z liści rokitnika?

W walce, z jakimi chorobami może nas wesprzeć rokitnik?

Jakie zastosowanie ma rokitnik w kosmetyce?

Czy można jeść rokitnik bez ograniczeń?

Czy każdemu służy rokitnik?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania rokitnika?

Jakie przetwory z rokitnika oferuje fiia.pl?

Co to jest rokitnik?

Swoją sławę, rokitnik zawdzięcza pięknym pomarańczowym owocom, którymi bogato obsiany jest cały krzew na jesień, a które utrzymują się na nim przez niemal całą zimę. Właśnie owoce rokitnika są uważane za najbardziej wartościowe z całej rośliny.

Rokitnik, a właściwie rokitnik zwyczajny lub inaczej rokitnik pospolity, to dość gęsty krzew, o bardzo charakterystycznych zwykle okrągłych lub podłużnych, i bardzo intensywnie pomarańczowych owocach. Na krzewie, który może urosnąć nawet do pięciu metrów, znajduje się mnóstwo owoców. Jest to bardzo piękny krzew, dzięki swoim pomarańczowym owocom utrzymującym się niemal przez całą zimę wygląda bardzo dekoracyjnie. Owoce rokitnika mają bardzo kwaśny smak, który łagodnieje i nabiera odrobiny słodyczy po lekkim przemrożeniu podczas pierwszych przymrozków. Zbieranie owoców rokitnika jest nieco utrudnione, ponieważ ma on sporo bardzo ostrych kolców na łodygach.

Rokitnik jest bardzo popularny zarówno w Europie, jak i w Azji, gdzie rośnie dziko. W Polsce nie można zbierać owoców rokitnika rosnących dziko, ponieważ jest on pod częściową ochroną. Jeśli chcemy cieszyć się walorami domowych przetworów z rokitnika, musimy albo kupić owoce z upraw, lub sami zakupić do swojego ogrodu krzewy rokitnika. Rokitnik nie jest szczególnie wymagającą rośliną, dlatego łatwo go pielęgnować we własnym zakresie.

Mimo iż rokitnik również w Polsce rośnie w naturalnych warunkach, do niedawna była to roślina mało znana. Najpierw Polacy poznali rokitnik sprowadzany między innymi z Rosji, w ostatnim czasie docenili również nasz rodzimy rokitnik.

 

Jakie są właściwości lecznicze rokitnika? W walce, z jakimi chorobami może nas wesprzeć rokitnik?

W miejscach, gdzie nowoczesna medycyna była mniej dostępna lub nie dostępna wcale sięgano, bo domowe sposoby leczenia różnych chorób. Na przykład na Syberii rokitnik jest bardzo docenioną rośliną uznawaną za leczniczą. Za sprawą swoich właściwości nazywany był i jest złotem Syberii. W medycynie ludowej rokitnik był często stosowany do przyrządzania naparu z liści i kory. Lecznicze właściwości przypisuje się również olejowi z pestek rokitnika, surowym owocom, jak również przetworom z owoców rokitnika. Rokitnik stosowano i nadal stosuje się przede wszystkim, by wspomagać leczenie rozlicznych dolegliwości. Na przeziębienie, ból gardła, suchy kaszel stosowano sok z owoców zmieszany z miodem. Do nacierania wykorzystywano olej z rokitnika zmieszany z kamforą. Dolegliwości reumatyczne oraz bóle spowodowane stanami zapalnymi leczono wywarem z owoców i liści rokitnika. Na oparzenia i odmrożenia skóry, rany, skaleczenia oraz blizny stosowano olej z rokitnika, jak i same owoce. Owoce świetnie sprawdzają się w niektórych chorobach układu pokarmowego czy na poprawę apetytu. Ponieważ sok z rokitnika stymuluje wydzielanie żółci, może mieć pozytywny wpływ przy zapaleniu wątroby. Oczywiście dziś korzystamy z nowoczesnych zdobyczy medycyny, ale w przeszłości rokitnik pomagał wielu chorym.

Owoce rokitnika mają naprawdę niezwykłą ilość składników prozdrowotnych i odżywczych. Dlatego stosowany był i wciąż ma swoje zasługi w leczeniu, lub przeciwdziałaniu wielu chorób. Rokitnik zasłużył na szczególną uwagę dzięki imponującej zawartości witaminy C. W rokitniku jest trzy razy więcej witaminy C niż w czarnej porzeczce, a tylko jeden owoc zawiera więcej witaminy C niż rokitnik. Nawet cytryna nie ma tyle witaminy C, co owoce rokitnika. Detronizuje go jedynie dzika róża, która ma więcej od niego witaminy C. 100 g rokitnika to więcej niż dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na tę witaminę. Dlatego warto jeść owoce rokitnika. Niestety jest niewielu entuzjastów jedzenia surowych owoców rokitnika, ponieważ niektórych odstrasza jego cierpki smak. Ciekawostką jest fakt, że witamina C z rokitnika nie ulega rozkładowi podczas gotowania czy prażenia. Dlatego doskonałym wyjściem jest łączenie w przetworach kwaśnego i cierpkiego rokitnika z nieco słodszymi owocami np. jabłkami. Oprócz witaminy C, w rokitniku jest mnóstwo innych bioaktywnych substancji, takich jak witaminy A, E, F, K, P, B12, mikroelementy takie jak żelazo, wapń, potas, glin, krzem, amiokwasy, kwasy tłuszczowe, antyoksydanty czy lipidy.

Olej z rokitnika, czyli wyciąg z jego owoców zawiera wiele cennych składników takich jak karoten, luteina, kwas oleopalmitynowy czy zeaksantynę. Olej z rokitnika może wspierać nie tylko proces gojenia ran, ale może być pomocny w leczeniu egzemy, trądziku, stanów zapalnych skóry. Ma wpływ regeneracyjny na naskórek. Olej rokitnikowy wspiera leczenie poparzeń, w tym poparzeń słonecznych, odleżyn. Wspiera gojenie po urazach mechanicznych.  Może wspierać zapobieganie występowaniu nadżerek czy zapalenia szyjki macicy, jak również stanów zapalnych, reumatyzmu, infekcji bakteryjnych, biegunki czy wrzodów żołądka. Oczywiście olej z rokitnika to nie remedium na wszystkie powyższe dolegliwości, ale może łagodzić lub wspierać w walce z tymi przypadłościami.

Do czego stosuje się napar z liści rokitnika?

Na bazie liści rokitnika przyrządza się herbatki, które są cennym źródłem takich witamin, jak A, C, E, B2, B3, B5. Herbata z liści rokitnika zawiera również kwasy omega-3, -6 oraz serotoninę. W tym naparze z rokitnika odnajdziemy również mikroelementy takie, jak magnez, żelazo, mangan, bor, wapń czy potas. Herbatka z rokitnika ceniona jest ze względu na między innymi ułatwianie zasypiania. Potrafi też działać przeciwdrgawkowo. Napar z rokitnika może regulować gospodarkę hormonalną. Herbatkę z rokitnika stosuje się, by wzmocnić wątrobę i wspomóc metabolizm. Wydaje się, że rokitnik reguluje też poziom cukru.  Reguluje także ciśnienie tętnicze krwi. Herbatka z rokitnika polecana jest szczególnie w schorzeniach takich jak: zatrucia, ból gardła, problemy z bólem stawów. Wykazuje ona również korzystne działanie na zmiany miażdżycowe. Herbatę z rokitnika można także stosować zewnętrznie. Na przykład napar z rokitnika poprawia kondycję włosów, gdy stosuje się go do nacierania skóry głowy. Przemywanie twarzy herbatką z rokitnika powinno poprawić stan skóry. Napar z liści rokitnika ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, świetnie sprawdzi się także do przemywania ran, nowo powstałych blizn i różnego rodzaju zmian skórnych.

Rokitnik też stosowany jest jako dodatek do herbat. Ponieważ owoc rokitnika zawiera więcej witaminy C niż cytryna, spokojnie może przejąć jej obowiązki w rytuale parzenia herbaty. Świetnie smakuje rokitnik jako dodatek do herbaty z miodem lub cukrem. Szczególnie polecany jest w okresie zimowym, gdy istnieje podwyższone ryzyko licznych infekcji.

Gdzie w kuchni stosowany jest rokitnik?

Rokitnik ma bardzo ciekawy smak, jest dość kwaśny i cierpki. Nie ma wielu fanów w swojej podstawowej formie, ale przetwory z owoców rokitnika są bardzo cenione. Bardzo znane i cenione są konfitury z rokitnika czy dżemy. Cenione są też bardzo nalewki z rokitnika. Najpopularniejsze są jednak soki z rokitnika, polecane zwłaszcza zimą, gdy jesteśmy podatni na rozmaite infekcje.

Czy można jeść rokitnik bez ograniczeń? Czy każdemu służy rokitnik? Jakie są przeciwwskazania do stosowania rokitnika?

Trzeba pamiętać, że już 100 gr rokitnika dostarcza więcej niż potrzebna dziennej dawki witaminy C. Jak z każdą żywnością należy go spożywać z umiarem. Trzeba pamiętać, że zawsze w razie wątpliwości należy przed zmianą diety lub wprowadzeniem nowego elementu do niej, należy poradzić się lekarza. Warto to zrobić także w przypadku planu spożywania rokitnika. Są też konkretne choroby, przy których należy unikać rokitnika. Osoby chorujące na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także cierpiące na kamicę nerkową powinny bezwzględnie przed spożyciem rokitnika poradzić się lekarza. Ze względu na wysoką zawartość kwasów w rokitniku nie zaleca się spożywania go osobom zagrożonym tymi chorobami lub przejawiające jakiekolwiek objawy sugerujące wymienione choroby. Należy zawsze zapytać lekarza, jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości.

Jakie zastosowanie ma rokitnik w kosmetyce?

Jak już wspominaliśmy, w owocach rokitnika znaleźć możemy znaleźć wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnez, żelazo, potas, miedź, mangan i sód. Oprócz witaminy C znajdziemy również witaminy A, D, E, K oraz witamin z grupy B, fosfolipidów i flawonoidów. Składniki, w które bogaty jest rokitnik, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Wykazują również działanie przeciwzmarszczkowe, regenerujące i wyrównujące koloryt skóry. Ze względu na te właściwości rokitnik często wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków. Na rynku znane są preparaty zwłaszcza pielęgnujące twarz, ciało oraz włosy. Dostępne są więc kremy, maseczki, odżywki i balsamy wytwarzane z wykorzystaniem rokitnika. Olejek z rokitnika pielęgnuje i odżywia skórę, minimalizuje widoczność zmarszczek, a co ciekawe jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

 

Jakie przetwory z rokitnika oferuje fiia.pl?

Fiia.pl oferuje soki i shoty, które dostarczą solidną porcję witaminy C, której rokitnik ma bardzo dużo. Witamina C pochodząca z rokitnika bardzo wolno ulega rozkładowi, znacznie wolniej niż ta pochodząca z innych roślin. Sok z rokitnika utrzymuje długo bardzo wysoką zawartość witaminy C. Dzieje się tak dlatego, że owoce rokitnika nie zawierają enzymu askorbinazy, który działa niszcząco na witaminę C.

 

Szczególnie polecamy:

Sok tłoczony z rokitnika syberyjskiego Dary Syberii BIO, To sok z rokitnika syberyjskiego z upraw ekologicznych.  Jest on naturalnym źródłem wielu witamin i mikroelementów. Oczywiście sok z rokitnika jest przede wszystkim źródłem witaminy C. Rokitnik syberyjski ma kilka razy więcej witaminy C, niż jego europejskie odmiany.100 ml tego soku zawiera 270 mg, witamy C, a to znacznie więcej niż dzienne na nią zapotrzebowanie.  Organizm człowieka nie produkuje witaminy C, a trzeba wiedzieć, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.  

 

Shot "Beauty and Wellness" XXL z rokitnika i kurkumy A To dobre!, jest mieszanką jabłka, rokitnika oraz kurkumy Ma pozytywny wpływ na trawienie, kondycję włosów i skóry.

 

Shot "Vitality" XXL z rokitnika i imbiru A to dobre! BIO, to kompozycja oparta na ekologicznych sokach z rokitnika, imbiru złagodzonymi sokiem z jabłka. Dzięki tak dobranym składnikom mshot Vitality może dodawać sił, witalności oraz poprawiać krążenie.

 

Sok z owoców rokitnika Polska Róża BIO, to sok tłoczony bezpośrednio z owoców z hodowli ekologicznych. Doskonale sprawdzi się w okresie szczególnie ryzykownym ze względu na przeziębienia i infekcje, które grożą nam szczególnie w czasie jesiennej pluchy i zimy.