Tagatoza – jakie jest jej zastosowanie, właściwości oraz jaki ma wpływ na zdrowie?

Tagatoza jest przykładem zdrowego słodzika charakteryzującego się niską kalorycznością. Jest ona bezpieczna dla zdrowia, a ponadto ma potwierdzony prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Ten monocukier ma właściwości probiotyczne i przeciwutleniające. Stosuje się ją w żywności wspierającej dietę o niskim indeksie glikemicznym. Tagatoza obok stewii, ksylitolu czy erytrytolu jest polecanym słodzikiem dla diabetyków. Oczywiście osoby zagrożone lub chorujące na cukrzycę powinny zachować szczególną ostrożność i zawsze zapytać swojego lekarza prowadzącego, czy mogą bezpiecznie stosować słodziki, w tym tagatozę. 

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest tagatoza?
  • Jakie właściwości ma tagatoza?
  • Jakie zastosowanie ma tagatoza?
  • Czy tagatoza jest zdrowa?
  • Czy tagatoza jest bezpieczna?
  • Czy chorzy na cukrzycę mogą spożywać tagatozę?
  • Gdzie znajdziemy tagatozę w żywności?
  • Jak stosować tagatozę w kuchni?

Co to jest tagatoza?

Jeśli chcielibyśmy zgłębić naukowo czym jest tagatoza dowiedzielibyśmy się, że jest monocukrem, heksozą, izomerem fruktozy. Taka definicja brzmi strasznie i niewiele daje przeciętnemu człowiekowi. Prostsza definicja określi tagatozę jako słodzik, którym możemy zastąpić cukier. W warunkach naturalnych tagatoza występuje raczej rzadko. Jej naturalnym źródłem mogą być ananasy, jabłka, pomarańczach, ale co ciekawe również źródłem źródłem jest sterylizowane mleko. Tagatoza nie ma zapachu. Ma postać białych kryształków. Odkryto ją dość przypadkowo w czasie badań nad izomerami monocukrów. Analizowano je pod kątem nieprzyswajania przez człowieka. Szukano sposobu na obniżenie kaloryczności przy zachowaniu słodkiego smaku. Proces produkcji na obniżenie jest dość skomplikowany i kosztowny. Za to smak jest bardzo zbliżony do smaku białego cukru - sacharozy. 


Jakie właściwości ma tagatoza? Jakie zastosowanie ma tagatoza?

Tagatoza 1:1  wykazuje słodkość zbliżoną do sacharozy (cukru stołowego). Większość konsumentów ocenia słodkość tagatozy, na nieco mniej niż cukier, najczęściej wskazują około 10% mniejszą słodkość. Co ważne tagatoza jest dużo mniej kaloryczna niż używany powszechnie cukier. Kaloryczność tagatozy wynosi 150 kcal/100 g. To dużo mniej w porównaniu do sacharozy o dużo większej kaloryczności wynoszącej 400 kcal/100 g. Ta niska kaloryczność wynika z faktu, że w przewodzie pokarmowym człowieka tylko 1/5 tagatozy jest wchłaniana. Większość tego słodzika wydalana jest z moczem w niezmienionej postaci. Dzięki temu spożycie cukru tagatozy nie wpływa na podnoszenie się poziomu glukozy i insuliny we krwi. Indeks glikemiczny tagatozy jest niski i wynosi jedynie 7,5. Dzięki tym właściwością tagatoza jest zdrowym słodzikiem o niskiej kaloryczności. Ma ona też właściwości wypełniające, dzięki temu dobrze sprawdza się jako składnik żywności.

Ciekawym faktem jest użycie tagatoza w produkowanych kosmetykach. Dzieje się dzięki dwóm właściwościom tagatozy: zdolności redukowania płytki nazębnej i niepowodowaniu próchnicy. Tagatoza jest zatem używana w produkcji past do zębów i płynów do płukania ust. Jest używana również w lekach jako bezpieczna substancja słodząca.

Czy chorzy na cukrzycę mogą spożywać tagatozę?

FDA uznała słodzik tagatozę za bezpieczną już w 2001 roku. Ma przyznany status GRAS. GRAS to skrót od angielskiego Generally Recognized ASafe, co oznacza Ogólnie uznawany za bezpieczny. Zaraz potem również Unia Europejska dopuściła tagatozę do stosowania w jedzeniu jako produkt spożywczy, a nie dodatek do żywności. Fakt, że nie ustalono żadnych limitów dziennych, które są bezpieczne do spożycia, oznacza, że w badaniach naukowych tagatozy nie stwierdzono możliwych skutków ubocznych w przypadku jej spożycia.

Tagatoza w cukrzycy

Wielu dietetyków uważa, że tagatoza jest idealnym słodzikiem dla diabetyków. Nie wpływa na wahania glukozy i insuliny we krwi. Wydzielana insulina i wzrost poziomu glukozy we krwi stanowi tylko 3% w stosunku do wydzielanych substancji po spożyciu glukozy, czyli reakcja organizmu jest 30 razy mniejsza. Tagatoza ogranicza wchłanianie glukozy w jelitach i wspiera syntezę glikogenu. Ponieważ hamuje rozkład sacharozy do glukozy i fruktozy, tym samym spowalnia wchłanianie glukozy, co zapobiega wahaniom jej poziomu we krwi.

Ponadto tagatoza ma prawie 3 razy mniej kalorii niż cukier, więc pomaga kontrolować wagę. Kontrola wagi jest bardzo ważna dla cukrzyków, a wielu ma z jej ustabilizowaniem kłopoty.  Badania potwierdzają, że konsumpcja tagatozy nie prowadzi do hiperglikemii czy zwiększaniu się komórek tłuszczowych. Dlatego tagatoza pozwala kontrolować masę ciała i walczyć z cukrzycą. Tagatoza jest rekomendowane jako metoda kontroli glikemii w cukrzycy poprzez zastępowanie tym słodzikiem sacharozy.

Gdzie znajdziemy tagatozę w żywności?

Tagatoza jest używana w przemyśle spożywczym jako zdrowy substytut cukru. Zatem tagatoza wykorzystywana jest w produkcji żywności przede wszystkim jako słodzik. Może również być wykorzystywana jako stabilizator, środek teksturujący czy środek pochłaniający wilgoć. Ze względu na właściwości tagatozy, w tym niską kaloryczność stosuje się ją zwłaszcza w żywności dietetycznej o niskim indeksie glikemicznym. Tagatozę znajdziemy w słodzikach w różnej postaci (kryształki, kostki, tabletki, płyn), w gumach do żucia, płatkach śniadaniowych, ciastkach, batonach, dżemach, napojach niskocukrowych, czekoladach, jogurtach, deserach mlecznych, lodach i w wielu innych produktach.

Jak stosować tagatozę w kuchni?

Na rynku europejskim nie można dostać tagatozy w czystej postaci. Jedynym z nielicznych producentów tagatozy na świecie i jedynym w Europie jest belgijska firma Damhert. Niewiele firm jest w stanie w wyprodukować tagatozę, bo proces jej produkcji jest dość skomplikowany, a co za tym idzie również dość drogi. Firma Damhert jest producentem słodzika Tagatesse na bazie tagatozy. Oprócz bazy, jaką stanowi tagatoza w Tagatesse znajduje się inne substancje, takie jak izomalt, błonnik spożywczy inulina, ligosacharydy, sukraloza. Tagatesse występuje w postaci tabletek, kryształków, kostek i płynu. Dla klientów fiia.pl wybraliśmy według nas najwygodniejsze i najbardziej uniwersalne do stosowania produkty. Na fiia.pl znajdziesz Tagatesse w kryształkach np. do gotowania i Tagatesse w tabletkach, w bardzo wygodnym opakowaniu, by mieć ją zawsze przy sobie w domu, w szkole, w pracy czy na wakacjach. Jedna pastylka tagatozy w tabletkach odpowiada słodkością dokładnie jednej łyżeczce cukru. Zaś słodzik Tagatesse w kryształkach jest dwukrotnie słodszy niż sacharoza, dlatego trzeba go używać w stosunku 1:1 w porównaniu do oryginalnego przepisu. Upraszczając sprawę: stosując tagatozę w kryształkach, należy po prostu użyć jej 2 razy mniej niż cukru. Poza tym Tagatessę można stosować dokładnie tak samo, jak cukier. Ogromną zaletą tagatozy w stosunku do niektórych słodzików, jest to, że doskonale nadaje się do pieczenia. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku obróbki cieplnej nie zmienia smaku ani konsystencji wypieków. Co ważne ulega tak zwanej reakcji Maillarda. Wypieki słodzone tagatozą ładnie brązowieją. To, co szczególnie urzekło nas w słodziku w kryształkach To, co to fakt, że fermentuje, a więc da się przy jej pomocy przygotować zaczynów drożdżowy. Możemy w końcu upiec drożdżowe ciasta i bułeczki, zdrowsze, bo mniej kaloryczne.

Wypróbowaliśmy do pieczenia ciast słodzik na bazie tagatozy Tagatesse w kryształkach i ciasto udało się idealnie (było to brownie, wkrótce pewnie wrzucimy na nie przepis). Trzeba pamiętać, że Tagatesse jest 2 razy słodsza od cukru, dlatego trzeba jej użyć połowę w stosunku do oryginalnego przepisu. Wtedy ciasto jest idealnie słodkie, a słodycz wydaje się naturalna, jak przy użyciu cukru. Przetestuj Tagatessę w kryształkach na swoim ulubionym cieście, na pewno się uda. Warto dostosować się do tego, co podpowiada producent Tagatesse, firma Damhert. Na opakowaniu słodzika "Tagatesse” znajdziemy sugestię pieczenie ciast z jego dodatkiem nieco dłużej i w niższej temperaturze, bo do 170°C. Żeby ciasto zbytnio nie zbrązowiało podczas dłuższego czasu pieczenia, na ostatnie 10 minut ciasto warto przykryć folią aluminiową. Życzymy fajnych efektów eksperymentów kulinarnych z naszym ulubionym słodzikiem Tagatesse firmy belgijskiej firmy Damhert. Smacznego! 

Zapraszamy na fiia.pl