Mikroliście to doprowadzone do stadium pierwszych liści siewki powszechnie uprawianych roślin jadalnych.

Czym są mikroliście i dlaczego warto dodać je do menu?
Z czym serwować?
Zasady uprawy
Gdzie kupić zestaw?

Czym są mikroliście i dlaczego warto dodać je do menu?

Pierwsze nasiona mikroliści zaczęto uprawiać w latach 80 w USA. Pierwotnie służyły jako ciekawa i bardzo aromatyczna ozdoba talerzy w najlepszych restauracjach. Stanowią źródło witamin, karotenoidów i minerałów, co ciekawe w ilościach kilkukrotnie większych niż w ich dorosłych odpowiednikach. Obecnie mikrolistki stają się również coraz popularniejsze w Polsce. Z poniższego artykułu dowiecie się jak wybierać zestawy do uprawy mikroliści i jaka jest ich cena. Zdarza się, że mikroliście są mylone z kiełkami. Podstawową różnicą jest to, że w przypadku kiełków zjadamy nasiona i kiełek do 3 cm. Kiełki są uprawiane w pojemnikach tylko na wodzie. Mikrolistki natomiast uprawiamy na podłożu (ziemia z kompostem), które sprawia, że są tak bogate w minerały. W zależności od gatunku mogą urosnąć od 3 do 20 cm. Zjadamy tylko część nadziemną, którą odrywamy lub odcinamy. Zestawy do uprawy mikroliści są gotowe, na ogół wystarczy je rozpakować i podlać. Nasiona mikroliści są już umieszczone w podłożu. Uprawa ich jest bardzo łatwa. Mikroliście są bardzo bogate w ważne dla naszej diety wartości odżywcze. Mikrolistki zawierają kilka razy więcej witamin i minerałów niż kiełki i od kilku do kilkunastu razy więcej niż swoje dorosłe odpowiedniki. Kiełki rzodkiewki zawierają około 29mg witaminy C, sama rzodkiewka zawiera 15mg a mikroliście rzodkiewki to aż 97mg witaminy C. Jeśli lubisz kiełki, to mikroliście z pewnością pokochasz.Są zdrowe, a ich smak jest intensywny. Mało kto wie, że mikroliście zawierają polifenole, które mają właściwości przeciwutleniające. To zapobiega gromadzeniu się, szkodliwych, wolnych rodników. Zmniejszają ryzyko występowania chorób serca i choroby Alzheimera.

Zestaw do mikroliści - słonecznik i zielone witaminy     Zestaw - rzodkiewka Red Purple

Z czym to się je?

Mikroliście to doskonały dodatek do różnych potraw. Sprawdzają się też jako przekąska. Idealnie pasują do sałatek, na kanapki, do jajecznicy oraz ryb. Wysoka zawartość witamin i minerałów, wzbogaci Twoją dietę, a intensywny smak i aromat odmieni smak przyrządzanych potraw. Mikroliście można dodawać do koktajli, smoothie a nawet wyciskać z nich sok, tak jak robi się to z młodego jęczmienia. Każdy może jeść ja tak, jak mu wygodniej i jak lubi. Oprócz wartości odżywczych pięknie wyglądają na talerzu. W Internecie jest coraz więcej przepisów na dania z użyciem mikroliści. Biorąc pod uwagę ilość rodzajów nasion mikroliści do wyboru, pasują praktycznie do każdego dania. Najpopularniejsze to:

  • Rzodkiew Japońska - Mikroliście rzodkwi japońskiej Daikon w smaku przypominają rzodkiew białą o delikatnym, lekko pikantnym smaku. Zawierają witaminę B, C, E, K, przeciwutleniacze, kwas foliowy, magnez, siarkę, potas, cynk i fosfor.
  • Rzodkiewka China - Mikroliście rzodkiewki China Rose to pikantny smak z delikatną słodką nutą. Zawierają witaminę B, C, E, K, przeciwutleniacze, kwas foliowy, magnez, siarkę, potas, cynk i fosfor.
  • Rzodkiewka kolorowy mix - Zawierają witaminę B, C, E, K, przeciwutleniacze, kwas foliowy, magnez, siarkę, potas, cynk i fosfor.
  • Słonecznik - Mikroliście słonecznika są soczyste, chrupiące, słodkie z lekko orzechowym smakiem. Zawierają witaminę A, B, E a także żelazo, wapń, potas, magnez i fosfor.
  • Młody jęczmień - Młody jęczmień zawiera witaminę B,C,E,K magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk, błonnik, chlorofil. Spożywanie młodego jęczmienia poprawia pracę układu pokarmowego, zapobiega zaparciom i przyśpiesza odchudzanie.
Zestaw do mikroliści - promocja

Jak uprawiać?

Uprawa zestawów do mikroliści jest bardzo prosta. Nie trzeba być od razu ogrodnikiem, aby szybko stać się posiadaczem pięknej mikro uprawy. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją uprawy dla danego gatunku. Każdy zestaw polskich mikroliści posiada na pudełku kod QR, który po zeskanowaniu pokaże nam pełną instrukcję na smartfonie. W praktyce nasza uprawa mikrolistków sprowadza się do podlania nasion odpowiednią ilością wody. Można też przełożyć zestaw, wraz z papierową tacką, do doniczki z ziemią i cieszyć się uprawą przez kilka miesięcy. W zależności od gatunku mikroliści, zbiory przypadają między 7 a 14 dniem od rozpoczęcia hodowli. To co jest istotne to to, że nie trzeba zjadać od razu całego zestawu. Możecie stopniowo wycinać potrzebne ilości, a resztę mikroliści przechowywać pod postacią zielonego ogródka, który ciągle rośnie. To najlepszy i najzdrowszy sposób przechowywania warzyw. Przy okazji mikrolistkowy miniogród cieszy oko. Podłoże, w naszych zestawach mikroliści, składa się z ziemi do upraw ekologicznych z perlitem ogrodniczym i odrobiną podłoża kokosowego. Nasiona mikroliści są dostarczane od najlepszych polskich producentów. Korzystając z polskich zestawów do uprawy mikroliści masz pewność, że zielenina jest wolna od sztucznych nawozów i pestycydów, a zjadana prosto z własnej uprawy jest pełna witamin i minerałów. Nie występują tu straty jakości jak w przypadku zieleniny, która jest transportowana, przechowywana i pakowana. Jesz produkt ze swojego mikro ogródka, który dodatkowo stanowi piękną ozdobę Twojej kuchni.

Zestaw do mikroliści rzodkiewka China Rose     Zestaw rzodkiewka kolorowy mix

Gdzie kupić zestaw? Mikroliście w sklepie Fiia

Najlepiej wybierać zestawy produkowane przez najlepszych producentów. Daje to pewność, że nasiona mikroliści szybko urosną, podłoże jest wolne od substancji szkodliwych dla zdrowia i pestycydów. Ich doświadczenie pomaga stworzyć najlepsze kombinacje, tak aby mikroliście z naszych hodowli były soczyste i aromatyczne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, aby całość produktu była ekologiczna. Do produkcji zestawów z naszej oferty nie używa się kleju, a całość po zużyciu może trafić do przydomowego kompostownika. W sklepach możecie znaleźć „gotowe” mikroliście na plastikowych tackach lub w słoikach. Nie polecamy ich, ponieważ często zawierają związki azotu, którego używa się, aby przyspieszyć ich wzrost. Na pewno zastanawiacie się jaka jest cena zestwów do uprawy mikroliści? Dużo niższa niż mogłoby się wydawać. Ceny polskich mikroliści zaczynają się już od kilku złotych. TAK to możliwe! Możesz zapewnić dużą dawkę zdrowia dla swojej rodziny za niską cenę. Dodatkowo, codzienna obserwacja zmian i wzrostu, powoduje, że dzieci bardzo chętnie pomagają w uprawie. To fajna i pouczająca zabawa dla całej rodziny. Codziennie można obserwować rozwój rośliny. Praktycznie każdego dnia nasz mikro-ogród wygląda inaczej. Sprawdź w naszym sklepie ceny mikroliści. Jeśli masz jakieś pytania napisz do nas kontakt@fiia.pl