Mikroliście to doprowadzone do stadium pierwszych liści siewki powszechnie uprawianych roślin jadalnych.
Czym są mikroliście i dlaczego warto dodać je do menu?
Z czym serwować?
Zasady uprawy
Gdzie kupić zestaw?
Czym są mikroliście i dlaczego warto dodać je do menu?
Pierwsze nasiona mikroliści zaczęto uprawiać w latach 80 w USA. Pierwotnie służyły jako ciekawa i bardzo aromatyczna ozdoba talerzy w najlepszych restauracjach. Stanowią źródło witamin, karotenoidów i minerałów, co ciekawe w ilościach kilkukrotnie większych niż w ich dorosłych odpowiednikach. Obecnie mikrolistki stają się również coraz popularniejsze w Polsce. Z poniższego artykułu dowiecie się jak wybierać zestawy do uprawy mikroliści i jaka jest ich cena. Zdarza się, że mikroliście są mylone z kiełkami. Podstawową różnicą jest to, że w przypadku kiełków zjadamy nasiona i kiełek do 3 cm. Kiełki są uprawiane w pojemnikach tylko na wodzie. Mikrolistki natomiast uprawiamy na podłożu (ziemia z kompostem), które sprawia, że są tak bogate w minerały. W zależności od gatunku mogą urosnąć od 3 do 20 cm. Zjadamy tylko część nadziemną, którą odrywamy lub odcinamy. Zestawy do uprawy mikroliści są gotowe, na ogół wystarczy je rozpakować i podlać. Nasiona mikroliści są już umieszczone w podłożu. Uprawa ich jest bardzo łatwa. Mikroliście są bardzo bogate w ważne dla naszej diety wartości odżywcze. Mikrolistki zawierają kilka razy więcej witamin i minerałów niż kiełki i od kilku do kilkunastu razy więcej niż swoje dorosłe odpowiedniki. Kiełki rzodkiewki zawierają około 29mg witaminy C, sama rzodkiewka zawiera 15mg a mikroliście rzodkiewki to aż 97mg witaminy C. Jeśli lubisz kiełki, to mikroliście z pewnością pokochasz.Są zdrowe, a ich smak jest intensywny. Mało kto wie, że mikroliście zawierają polifenole, które mają właściwości przeciwutleniające. To zapobiega gromadzeniu się, szkodliwych, wolnych rodników. Zmniejszają ryzyko występowania chorób serca i choroby Alzheimera.Z czym to się je?
Mikroliście to doskonały dodatek do różnych potraw. Sprawdzają się też jako przekąska. Idealnie pasują do sałatek, na kanapki, do jajecznicy oraz ryb. Wysoka zawartość witamin i minerałów, wzbogaci Twoją dietę, a intensywny smak i aromat odmieni smak przyrządzanych potraw. Mikroliście można dodawać do koktajli, smoothie a nawet wyciskać z nich sok, tak jak robi się to z młodego jęczmienia. Każdy może jeść ja tak, jak mu wygodniej i jak lubi. Oprócz wartości odżywczych pięknie wyglądają na talerzu. W Internecie jest coraz więcej przepisów na dania z użyciem mikroliści. Biorąc pod uwagę ilość rodzajów nasion mikroliści do wyboru, pasują praktycznie do każdego dania. Najpopularniejsze to:- Rzodkiew Japońska - Mikroliście rzodkwi japońskiej Daikon w smaku przypominają rzodkiew białą o delikatnym, lekko pikantnym smaku. Zawierają witaminę B, C, E, K, przeciwutleniacze, kwas foliowy, magnez, siarkę, potas, cynk i fosfor.
- Rzodkiewka China - Mikroliście rzodkiewki China Rose to pikantny smak z delikatną słodką nutą. Zawierają witaminę B, C, E, K, przeciwutleniacze, kwas foliowy, magnez, siarkę, potas, cynk i fosfor.
- Rzodkiewka kolorowy mix - Zawierają witaminę B, C, E, K, przeciwutleniacze, kwas foliowy, magnez, siarkę, potas, cynk i fosfor.
- Słonecznik - Mikroliście słonecznika są soczyste, chrupiące, słodkie z lekko orzechowym smakiem. Zawierają witaminę A, B, E a także żelazo, wapń, potas, magnez i fosfor.
- Młody jęczmień - Młody jęczmień zawiera witaminę B,C,E,K magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk, błonnik, chlorofil. Spożywanie młodego jęczmienia poprawia pracę układu pokarmowego, zapobiega zaparciom i przyśpiesza odchudzanie.