Miód manuka, właściwości miodu manuka

 

Miód manuka znany jest jako naturalny produkt o działaniu prozdrowotnym, dlatego czasem nazywany jest płynnym złotem. Warto mieć miód manuka w domu i korzystać z jego dobroczynnych właściwości.

 

Z artykułu dowiesz się, co wiemy o miodzie manuka:

 

Co warto wiedzieć o miodzie manuka?

Jakie są cechy charakterystyczne miodu manuka?

Co to jest miód manuka?

Skąd pochodzi miód manuka? Jaka jest historia miodu manuka?

Jak wygląda krzew manuka?

Skąd pochodzi nazwa miodu manuka?

Czym charakteryzuje się miód manuka? Co odróżnia go od innych miodów?

Jakie są właściwości prozdrowotne miodu manuka?

Co można zrobić z miodem manuka?

Jakie jest zastosowanie miodu manuka?

Jak jeść miód manuka?

Czy o czymś należy pamiętać przed spożyciem miodu manuka?

Jak najlepiej wykorzystać zdrowotne wartości miodu manuka?

O czym pamiętać przed spożyciem miodu manuka? Czy każdy może jeść miód manuka?

Czy miód manuka mogą jeść osoby cierpiące na cukrzycę?

Jakie są właściwości lecznicze miodu manuka?

Jaki jest wpływ jedzenia miodu Manuka na zdrowie?

Co to jest MGO w miodzie manuka?

Co to jest metyloglioksal (methylglyoxal)?

Czy MGO to ważny składnik miodu manuka?

Jak zażywać miód z manuka?

Jakie są rodzaje miodów z krzewu manuka?

Na co należy uważać kupując miód manuka?

Czy łatwo jest o oryginalny i jednorodny miód manuka?

 

Co warto wiedzieć o miodzie manuka?

Miód Manuka zyskuje na popularności na całym świecie, również w Polsce. Coraz więcej osób zaangażowanych w propagowanie zdrowego stylu życia, dietetycy polecają miód manuka do codziennego stosowania. Ze względu na swoje silne właściwości prozdrowotne i piękny złoty kolor, miód manuka nazywany jest płynnym złotem.

 

Jakie są cechy charakterystyczne miodu manuka?

Początkowo miód z pyłku kwiatów manuka nie był zbyt popularny. Ze względu na swój specyficzny, bardzo intensywny smak nie od razu przypadł do gustu. Dopiero w latach trzydziestych XX wieku miód manuka zyskał swoich fanów. Do łask miód manuka wrócił, dopiero gdy spropagowano wiedzę o prozdrowotnym działaniu pędów i nasion krzewu manuka. Założono, że skoro tak wiele właściwości prozdrowotnych ma sama roślina krzew manuka, to miód z jego kwiatów także może mieć lecznicze właściwości. Dość szybko dowiedziono, że miód manuka jest niezwykle bogaty w bardzo wartościową substancję, jaką jest methylglyoxal (MGO). Intensywny smak i wysoka zawartość methylglyoxalu są najbardziej charakterystycznymi cechami miodu z kwiatów krzewu manuka.

 

Co to jest miód manuka?

Miód manuka to po prostu rodzaj miodu. Nazwa tego miodu pochodzi od krzewu, z którego kwiatów pszczoły go produkują. Jest on wytwarzany z miododajnego krzewu manuka, który pochodzi z Nowej Zelandii. Krzew manuka jest też popularny w południowo-wschodniej części Australii. Miód manuka działa korzystnie na organizm. Wykazuje m.in. właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz wiele innych, o czym w dalszej części artykułu.

 

Skąd pochodzi miód manuka? Jaka jest historia miodu manuka?

Europejczycy przybywający do wybrzeży Australii w XIX wieku przywieźli ze sobą pszczoły. Domniemuje się, że jeden z włoskich statków na swoim pokładzie przetransportował do Sidney osiem uli z pszczołami. Z portu tego owady rozprzestrzeniły się także na lądy Nowej Zelandii. Pszczoły szybko znalazły nowy dom w Nowej Zelandii i zaczęły się rozmnażać. Owady zaczęły produkować miody z tamtejszych egzotycznych kwiatów. Jednak zarówno tubylcy (Maorysi), jak i przybysze z  Europy początkowo nie byli świadomi prozdrowotnych właściwościach miodu z kwiatów krzewu manuka. Dopiero z czasem popularność tego miodu urosła. I to właśnie Nowa Zelandia jest dziś największym producentem miodu Manuka na całym świecie.

 

Jak wygląda krzew manuka?

Miododajny krzew manuka to po łacinie leptospermum scoparium. Krzew manuka należy do rodziny mirtowatych. Jest to krzew, który jest zielony cały rok. Dlatego w klimacie umiarkowanym uprawiany jest jako roślina ozdobna. Krzew manuka ma wysokość między 2 a 5 m. Nie zbyt wysokich wymagań ani w stosunku do gleby, ani klimatu. Świetnie radzi sobie na glebie suchej, na terenach narażonych na suszę. Krzew manuki kwitnie na przełomie australijskiej późnej wiosny i wczesnego lata. Mniej więcej od listopada do stycznia. Kwiaty krzewu manuki są drobne. Mogą być czerwone, różowe albo białe. Wyglądają jak małe różyczki.

 

Skąd pochodzi nazwa miodu manuka?

Nazwa miodu manuka wywodzi się z języka Maorysów, autochtonicznej grupy etnicznej z Nowej Zelandii. W dosłownym tłumaczeniu miód manuka oznacza miód z drzewa herbacianego. Miód manuka, chociaż pochodzi z dalekiej Nowej Zelandii, znany jest praktycznie na całym świecie, dzięki swoim doskonałym właściwościom leczniczym.

 

Czym charakteryzuje się miód manuka? Co odróżnia miód manuka od innych miodów?

Zwykle miody charakteryzują się wysoką zawartością nadtlenku wodoru, Dlatego badaczom zajęło trochę czasu, zrozumienie skąd biorą się zdrowotne właściwości tego miodu. Dopiero w 2008 roku. Potwierdzono obecność metyloglioksalu (MGO). MGO powstaje w wyniku dehydratacji dihydroksyacetonu (DHA). DHA zaś występuje naturalnie w krzewach manuka. Ponadto w miodzie manuka występuje leptozyna, kwasy fenolowe (kawowy, benzoesowy i galusowy), flawonoidy (kwercytyna, katechina, kampeferol).

 

Jakie są właściwości prozdrowotne miodu manuka?

Miód manuka ma wiele właściwości prozdrowotne. W odróżnieniu od innych miodów charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością methylglyoxalu (MGO).  Stężenie MGO wmiodach manuka wynosi 100 do nawet 500 mg na 1 kg, gdy w zwykłych miodach zawartość MGO sięga 10 mg na 1 kilogram. Zatem methylglyoxaly jest w miodzie manuka  od   10 do nawet 50 razy wyższe niż w zwykłym miodzie. Właśnie zawartość MGO decyduje owłaściwościwościach leczniczych miodu manuka.

 

Co można zrobić z miodem manuka? Jakie jest zastosowanie miodu manuka?

Miód manuka najczęściej dostępny jest w swojej podstawowej postaci czystego miodu. Długo można wymieniać na co wpływa pozytywnie i jakie może mieć zastosowanie. Miód manuka bardzo dobrze wpływa on na pracę układu pokarmowego. Na przykład reguluje florę bakteryjną jelit. Jest skuteczny jako pomoc w niestrawności. Dowodzi się skuteczności miodu manuka w leczeniu takich chorób jak zespół nadwrażliwego jelita, refluks żołądkowo-przełykowy czy wrzody żołądka. Przeciwbakteryjne działanie miodu manuka można wykorzystać w walce z bakteriami, na przykład w zapaleniu zatok, gardła czy błony śluzowej nosa. Miód manuka dobrze sprawdza się w leczeniu także infekcji układu pokarmowego. Antybakteryjne właściwości wykorzystuje się w leczeniu trądzika. Miód manuka wspiera też gojenie się ran i zmian na skórze. Dlatego wykorzystuje się go przy produkcji preparatów do ran.

 

Jak jeść miód manuka? Czy o czymś należy pamiętać przed spożyciem miodu manuka? Jak najlepiej wykorzystać zdrowotne wartości miodu manuka?

By nie osłabić bardzo wartościowego MGO, miód Manuka spożywa się bez uprzedniego rozpuszczania czy podgrzewania. Spożywanie miodu manuka bez obróbki termicznej pozwala zachować właściwości lecznicze w najwyższym stopniu.

Zaleca się spożywać miód manuka codziennie na czczo, najlepiej rano lub wieczorem przed pójściem spać. Jedzenie na czczo miodu manuka pozwala lepiej wykorzystać jego prozdrowotne właściwości. Bardzo smaczną i zdrową propozycją jest połączenie szklanki ciepłej wody z wyciśniętym sokiem z cytryny, imbirem i paroma łyżeczkami miodu manuka.

Niektórzy zalecają się miód manuka w przypadku leczenia trądziku, jak również, jeśli chcemy wesprzeć szybsze gojenie skóry. W takim przypadku miód manuka należy nakładać na leczoną skórę 2-3 razy dziennie. W przypadku ran dodatkowo, jeśli jest to możliwe, należy je ochronić opatrunkiem. Po 2-3 dniach widoczna powinna być poprawa. Takich domowych sposobów nie powinno się robić w przypadku skomplikowanych dolegliwości. Wtedy zawsze należy poradzić się lekarza.

 

Miód manuka po prostu się je. Można go też stosować na skórę miejscowo. Jeśli stosujemy miód manuka prozdrowotnie to nie należy rozcieńczać go wodą.Co innego, jeśli chcemy słodzić herbatę miodem manuka, oczywiście nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak chcemy wykorzystać miód manuka leczniczo powinniśmy go po prostu jeść w jego naturalnej postaci.

 

O czym pamiętać przed spożyciem miodu manuka? Czy każdy może jeść miód manuka?

Czy miód manuka mogą jeść osoby cierpiące na cukrzycę?

Moim zdaniem nie warto. Prozdrowotne właściwości miodu manuka nie równoważą ryzyka, jakie ponosi diabetyk. Lepiej zrezygnować z miodów w ogóle w przypadku osób cierpiących na cukrzycę. Bardzo ważne jest by, chorzy na cukrzycę konsultowali spożywanie każdego miodu, w tym także manuka z lekarzem. Powodem tego jest wysoka zawartość węglowodanów, a tym samym wysoki indeks glikemiczny. Miód bardzo szybko podnosi poziom glukozy we krwi. Jest to bardzo niebezpieczne dla osoby chorującej na cukrzycę.zarówno typu I i II. O produktach, które są bardziej odpowiednie dla diabetyków, dowiesz się z artykułu Słodycze dla diabetyków”.

 

Z dobroczynnych właściwości miodu Manuka może korzystać każdy, bez względu na wiek. Nie powinno się go podawać go niemowlętom do 1 roku życia. Nie powinny go spożywać osoby mające alergię na produkty pszczele. I jak wcześniej wyjaśniliśmy, miód jest bardzo niewskazany dla osób chorujących na cukrzycę.

 

Jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstw miodu manuka musimy pamiętać o tym, że jak każdy miód, także miód manuka zawiera dużo węglowodanów. Powoduje to, że każdy miód jest bardzo kaloryczny. W związku z tym, spożycie miodu może przyczynić się do wzrostu wagi, nadwagi i otyłości. Dlatego miód manuka nie jest wskazany dla osób, które mają problemy w utrzymaniu wagi na prawidłowym poziomie.

 

Jakie są właściwości lecznicze miodu manuka? Jaki jest wpływ jedzenia miodu Manuka na zdrowie?

Miód Manuka nie jest produktem leczniczym. Wiele obserwacji i doświadczeń potwierdza, że regularne jedzenie tego miodu wspomaga organizm człowieka. Może też mieć pozytywny wpływ na zdrowie ludzkiego organizmu. Dzieje się to ze względu na wysokie stężenie MGO w miodzie manuka.

Miodowi Manuka przypisuje się działanie bakteriobójcze. Może nawet zwalczyć groźne bakterie typu gronkowiec złocisty czy paciorkowce, bakterie E. Coli i helicobacter pylori. Reguluje też równowagę bakteryjną jelit. Ponadto miód ten działa antygrzybiczo i likwiduje stany zapalne. Podnosi również odporność organizmu. Przypisuje się mu również działanie przeciwwirusowo. Miód manuka wspiera walkę organizmu z infekcjami. Np. łagodzi katar i ból gardła. Łagodzi również dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego, refluksem żołądkowo-przełykowym czy wrzodami żołądka. Do szerokich właściwości prozdrowotnych miodu manuka można zaliczyć właściwości przeciwmiażdżycowe, antyoksydacyjne. Działa również na obniżanie ciśnienia krwi oraz zwiększa wydzielanie żółci. Eliminuje ponadto takie problemy skórne jak egzema czy trądzik. Miód manuka znajduje również zastosowanie w kosmetyce jako składnik odżywczych maseczek na skórę i włosy czy w kremie do rąk.

Miody od lat są obecne w polskiej kuchni. Już nasze babcie i prababcie stosowały leczniczo miody. Swoje właściwości miód zawdzięcza niskiemu pH, obecności nadtlenku wodoru oraz wysokiej zawartości węglowodanów, dzięki którym jest też pożywny. W przypadku miodu manuka jest to dodatkowo metyloglioksal. Występuje on w bardzo wysokim stężeniu w miodzie manuka.

W porównaniu do polskich miodów miód manuka ma większą zdolność przeciwutleniającą. Z polskich miodów jedynie ten spadziowy wykazuje podobne właściwości. Miód manuka wciąż stanowi zagadkę. Na podstawie doświadczeń wiadomo, że ma pomaga goić się trudno gojącym się ranom. Pomaga przy oporności na antybiotyki oraz w długo utrzymujących się stanach zapalnych.

 

Co to jest MGO w miodzie manuka? Co to jest metyloglioksal (methylglyoxal)? Czy MGO to ważny składnik miodu manuka?

Metyloglioksal jest głównym bakteriobójczym związkiem w miodzie Manuka. Od jego stężeniazależy skuteczność działania miodu manuka. Powstaje on z innego związku chemicznego dihydroksyacetonu, który w wyniku procesów chemicznych zamienia się właśnie w metyloglioksal. Proces ten zachodzi zarówno w organizmach pszczół, jak i podczas leżakowania miodu w kadziach. Im dłużej miód leżakuje w beczkach, tym więcej metyloglioksalu  się w nim wytworzy. Każdy miód zawiera w sobie MGO, ale tylko w miód Manuka ma go tak dużo. Nawet kilkaset razy więcej niż w naszych polskich miodach.

Ponieważ czas leżakowania miodu zwiększa jego stężenie metyloglioksal , to podróż do Polski, która przecież trwa, może zwiększyć zawartość MGO nawet o 200mg/kg.

 

Jak zażywać miód z manuka?

Miód Manuka jest dla nas Polaków egzotyczny. Ze względu na swój specyficzny smak, postrzegany jest jako produkt bardziej leczniczy niż spożywczy. W swej naturze to miód, którego praktycznie nie da się przedawkować. Oczywiście trzeba pamiętać o jego kaloryczności, gdyż zbyt duża ilość każdego miodu w diecie może spowodować przybranie na wadze. Żeby przekroczyć dawkę metyloglioksalu, znajdującego się w miodzie manuka trzeba by było go zjeść kilogram dziennie, bo tyle trzeba by przekroczyć dawkę 500mg Bezpieczna dzienna dawka metyloglioksalu to wynosi do 500 mg na dzień..

Zaleca się spożywanie 1-3 łyżeczek miodu Manuka najlepiej trzy razy dziennie około pół godziny przed posiłkiem. Ograniczenia dotyczą tylko dzieci do 1 roku, alergików i osoby z chorobą cukrzycową. Im miód może szkodzić.

Można na bazie miodu manuka zrobić pielęgnacyjną odżywkę na włosy. Wystarczy zmieszać kilka łyżeczek miodu manuka z olejem i sokiem z cytryny. Taką gotową miksturę nakładamy na włosy i skórę głowy, lekko wmasowujemy. Warto cierpliwie potrzymać taką maskę około godziny, następnie spłukać i umyć włosy. Włosy powinny odzyskać połysk i się wzmocnić.

Bardzo łatwo jest stworzyć domową maseczkę pielęgnacyjną. Wystarczy zmieszać miód manka z odrobiną mleka, ewentualnie wody. Dodać kilka kropel cytryny. Taką gotową miksturę można nałożyć na twarz. Taka prosta maseczka przywróci promienny wygląd twarzy. Skóra będzie lepiej nawilżona, a przy regularnym stosowaniu powinna być napięta i gładsza.

 

Jakie są rodzaje miodów z krzewu manuka?

Najczęściej miód manuka dzieli się ze względu na zawartość MGO. Rodzaje miodów są jasno oznaczone na opakowaniu. Najczęściej spotykane to 100+ i 250+. Takie miody, dostępne na fiia.pl, polecane są do codziennego stosowania. 100+ oznacza, że miód taki posiada powyżej 100 mg/kg MetyloGlyOxalu, czyli MGO. Na polskim rynku dostępne są też miody z dużo wyższym stężeniem MGO np. 400+ lub nawet 500+.  

 

Na co należy uważać kupując miód manuka?

Kupując miód manuka, trzeba uważać na podróbki. Niestety w Internecie i w sklepach tradycyjnych zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy w ten nieuczciwy sposób chcą zarobić. Niektórzy sprzedawcy nie znając się na produkcie nieświadomie sprzedają podrobiony miód manuka. Przed taką praktyką mogą ustrzec certyfikaty potwierdzające oryginalność miodu manuka i jego pochodzenie z Nowej Zelandii. Przed zakupem miodu manuka można zapytać sprzedawcę o certyfikat. Numer certyfikatu powinien zgadzać się z numerem seryjnym znajdującym się na słoiczku miodu. Każdy sprzedawca ma obowiązek okazania certyfikatu na każde żądanie. Dlatego jak każde zakupy, tak też zakup miodu manuka powinno się dokonywać tylko w zaufanych sklepach. Mamy nadzieję, że fiia.pl zasłużyła na Twoje zaufanie. Polecamy miody manuka w mniejszych i większych opakowaniach. Polecamy też inne produkty, które wykorzystują dobroczynne właściwości.

       

Czy łatwo jest o oryginalny i jednorodny miód manuka?

Jest bardzo trudno o oryginalny i jednorodny miód, bez względu czy mówimy o polskim miodzie, czy miodzie z Nowej Zelandii. Praktycznie nie występują w naturze takie miejsca, gdzie pszczoły mają dostęp tylko do jednego rodzaju kwiatów. Miód manuka jest szczególnie trudny do pozyskania. Dzieje się dlatego, że zarówno wschodnie wybrzeża obu wysp Nowej Zelandii, jak i południowo-wschodnie brzegi Australii są znane z bardzo bogatej flory. Zatem miejsca skąd pochodzi miód manuka, porośnięte są także całym mnóstwem roślin, a niektóre z nich kwitną w tym samym czasie, co krzew manuka. Trudność pozyskania, a co za tym idzie ograniczona podaż miodu manuka wynika z faktu, że krzewy manuka kwitną tylko w okresie między listopadem a styczniem. Jest to krótkie, kilkutygodniowe okienko, kiedy pszczoły zbierają pył właśnie z kwiatów manuka.

Miód manuka ze względu na swoje właściwości i ograniczoną podaż jest miodem dość drogim. Aby zapewnić konsumentom właściwą jakość, w 2013 roku w porozumieniu z Nowozelandzkim rządem powołano grupę, której zadaniem było ustalenie kryteriów dla tamtejszych produktów pszczelich. W wyniku pracy tej grupy, w 2014 powstało opracowanie, określające wymogi, jakie musi spełniać miód Manuka.

Oryginalny i pełnowartościowy miód manuka musi spełniać wiele wymagań. Powinien on mieć jednorodne pochodzenie, czyli powinien być wyprodukowany jedynie z krzewów manuka. Prawdziwy miód manuka ma gorzkawy, mineralny posmak oraz charakterystyczny, silny, aromat. Okres powstania miodu musi być zgodny z okresem kwitnienia krzewów Manuka. Produkcja miodu manuka, podobnie jak polskiego oscypka możliwa jest tylko wtedy, gdy dostępny jest podstawowy składnik. Miodu manuka nie można wyprodukować, gdy kwiaty manuka nie kwitną. Najlepszy miód manuka powinien pochodzić z Nowej Zelandii, ponieważ to tam krzew manuka jest najpopularniejszy. Co najważniejsze musi zawierać methylglyoxal (MGO), którego średnie stężenie powinno znaleźć się na opakowaniu.