Czym jest cukrzyca?

Jak wygląda dieta w cukrzycy?

Jakimi zasadami powinni kierować się diabetycy?

Na co należy zwrócić uwagę w diecie cukrzycowej?
Jaka powinna być żywność dla diabetyków?

Czy dieta chorych na cukrzycę musi być pełna wyrzeczeń?

Słodycze dla diabetyków

Jakie słodycze może jeść diabetyk? Czy trzeba wykluczyć słodycze w diecie diabetyka? Czy w cukrzycy nie można jeść słodyczy?

Jaka powinna być dieta cukrzyka?

Jakie są bezpieczne słodziki, które mogą zastąpić cukier w diecie dla diabetyka?

Czy cukrzyca wyklucza jedzenie słodyczy? Czy słodycze są zdrowe dla cukrzyków? Jakie słodycze można spożywać, chorując na cukrzycę? Czy istnieją słodycze dla cukrzyków?

Czym chory na cukrzycę może zastąpić smak tradycyjnej czekolady?

Jak powinny być oznaczone produkty dla diabetyków?

Czy produkty „light” są dla cukrzyków?

Czy zawsze produkty bez cukru to słodycze dla diabetyków?

Co zastępuje cukier w słodyczach dla cukrzyków?

Jak wybrać słodycze dla cukrzyków?

Jaka jest różnica między produktami „bez cukru” i „bez dodatku cukru”?

 

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest bardzo szybko rozprzestrzeniającą się chorobą cywilizacyjną. Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna. Polega na podwyższonym stężeniem glukozy we krwi (hiperglikemią), spowodowanym brakiem lub niedostateczną ilością hormonu insuliny w organizmie człowieka. U zdrowego człowieka, dzięki insulinie glukoza jest pobierana z krwi do komórek, gdzie ulega metabolizmowi, dostarczając organizmowi potrzebną do życia energię. Niezdiagnozowana, nieleczona lub nieprawidłowo leczona cukrzyca, w której pacjent doświadcza wysokiego poziomu glukozy, może prowadzić do poważnych powikłań i rozwoju wielu chorób.

Według Światowej Organizacji Zdrowia występują 4 typy cukrzycy. Do najczęstszych postaci zaliczamy cukrzycę typu 2, potem kolejna jest cukrzyca typu 1.  


Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna dotykająca osoby w każdym wieku. W wyniku procesu autoagresji dochodzi do niszczenia komórek beta trzustki, które produkują̨ insulinę̨. Leczenie w cukrzycy typu 1 najczęściej polega na podawaniu insuliny w postaci zastrzyków lub za pomocą̨ pompy insulinowej. Cukrzyca typu 2 determinowana jest przez styl życia. Cukrzyca zazwyczaj dotyka osób dorosłych. Dzieje się, to gdy organizm staje się odporny na insulinę lub wytwarza ją w nieodpowiedniej ilości. W czasie trwania choroby działanie trzustki osłabia się̨. Współwystępująca hiperinsulinemia osłabia trzustkę jeszcze bardziej. Cukrzyca typu 2 wynika ze sposobu odżywiania, czyli jest dietozależną. Ten rodzaj cukrzycy jest często powiązany ze zwiększoną masą ciała, w którym organizm nie wykorzystuje wytworzonej insuliny. W Polsce cukrzycą zmaga się już ponad trzy i pół miliona osób. Cukrzyca stanowi problem społeczny w wielu rozwiniętych krajach. Co gorsza, szacuje się, że spory odsetek osób (wg. niektórych źródeł aż 20%) nie jest zdiagnozowana, czyli po prostu nie wie, że choruje na cukrzycę. Taka niezdiagnozowana cukrzyca jest bardzo groźna, a jeśli stan taki trwa dłużej, prowadzi do wielu poważnych i groźnych chorób. Dlatego tak ważna jest zdrowa dieta, nie tylko, gdy mamy już chorobę metaboliczną, ale także, by jej przeciwdziałać lub choćby opóźnić.

Cukrzyca atakuje różne grupy osób. Chorują kobiety i mężczyźni. Osoby młode i starsze. Cukrzyca nie omija też dzieci. Chorobę można odziedziczyć. Dlatego, jeśli cukrzyca wystąpiła w jakimś pokoleniu, ryzyko jej wystąpienia w kolejnej generacji może być przekazane w genach. Tak dzieje się w mojej rodzinie, gdzie chorowała babcia, tata, stryj. Choruje też mój bratanek.

Największym sprzymierzeńcem cukrzycy jest niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Często te dwa czynniki prowadzą do nadwagi i otyłości. Czyli stosując zdrową dietę, uprawiając sport regularnie, możemy uchronić się od choroby lub co najmniej dużo później na nią zachorować. Niestety przy obciążeniach genetycznych zachorować mogą też osoby zdrowo się odżywiające i uprawiające sport regularnie. Ważne, żeby wiedzieć, że z cukrzycą można normalnie żyć pełnią życia. Jedynie konieczne jest przestrzeganie kilku zasad oraz zmienienie swoich nawyków żywieniowych.

Jakimi zasadami powinni kierować się diabetycy?

Każda osoba chora na cukrzycę powinna dbać o zdrowe odżywianie i ruch fizyczny.

Czy codzienna aktywność fizyczna jest ważna dla diabetyka?

Aktywność fizyczna jest jednym z ważniejszych elementów prawidłowego, całościowego postępowania w profilaktyce wielu chorób, w tym cukrzycy i otyłości. Regularne uprawianie sportu, ruch, wysiłek fizyczny powodują obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Jest kilka sposobów na łatwe zwiększenie ruchu na co dzień:

 • wchodź po schodach, zamiast korzystać z windy.
 • spaceruj, przejdź przystanek, zamiast jechać tramwajem.
 • jeśli jeździsz samochodem, nie szukaj miejsca zaraz przy wejściu.
 • wyrób nawyk regularnych ćwiczeń. np. Porannych lub wieczornych, niech staną się codziennym rytuałem.
 • znajdź powód do wyjścia z domu (spotkaj się ze znajomymi, pójdź do sklepu nawet po jedną rzecz, albo wybierz sklep jedną przecznicę dalej)

Czy zdrowe odżywianie może regulować poziom glukozy?

Zdrowe odżywianie może pomóc utrzymać właściwy poziom glukozy, jeśli będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach.

 • Dbajmy o regularność posiłków, lepiej spożyć 4–5 mniejszych posiłków dziennie jeść regularnie, wybierajmy produkty o niskim indeksie glikemicznym
 • Jedzmy warzywa i owoce do każdego posiłku, zwłaszcza warzywa są wskazane, oczywiście najlepsze są surowe
 • Wybierajmy węglowodany złożone, a redukujmy proste. Pełnoziarniste pieczywo, makaron, ryż brązowy mają niższy indeks glikemiczny
 • Wybierajmy tylko naturalne produkty mleczne, , a unikajmy tych owocowych, zwłaszcza dodatkowo dosładzanych np. jogurt naturalny jest lepszym wyborem niż tradycyjny jogurt owocowy słodzony cukrem
 • Pijmy dziennie ok. 2 litry płynów, najlepiej, żeby to była zwykła woda. Unikajmy soków, napojów, bo mają dużo cukru
 • Ograniczmy spożywanie tłuszczów zwierzęcych, zamieńmy je na oleje roślinne. Zdrowe jest awokado, orzechy i nasiona.
 • Zastąpmy smażenie, gotowaniem, pieczeniem, duszeniem
 • Unikajmy alkoholu, który dostarcza zbędnych kalorii.

Jak wygląda dieta w cukrzycy? Na co należy zwrócić uwagę w diecie cukrzycowej?

Z pewnością należy jeść bardziej świadomie, planować jedzenie i zwiększyć nad nim kontrolę. Wcale nie trzeba eliminować wszystkich słodyczy z diety, co jest podstawową obawą osób, które właśnie dowiedziały się, że chorują na cukrzycę. Ważne jest, aby zwracać uwagę przede wszystkim na ich indeks glikemiczny pożywienia oraz jego ilość.

Dieta zarówno w cukrzycy typu 1, jak i w cukrzycy typu 2 ma na celu utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi, czyli prawidłową glikemię. Najważniejsze w diecie dla diabetyków jest, by nie powodowała gwałtownych skoków glukozy i insuliny we krwi. Aby zapobiec gwałtownemu wzrostowi i spadkowi glukozy we krwi należy odpowiednio zbilansować posiłki. Dla chorych na cukrzycę niezmiernie ważne jest zdrowe odżywianie, odpowiednio zbilansowane i urozmaicone. Dieta musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby, gdyż każdy organizm reaguje inaczej. Posiłki powinny składać się z porcji świeżych warzyw lub owoców, z węglowodanów złożonych oraz białek i tłuszczów. Białka i tłuszcze są makroskładnikami, które obniżają indeks i ładunek glikemiczny całego posiłku. W cukrzycy zaleca się właśnie, produkty i potrawy o niskim indeksie i ładunku glikemicznym. Dieta taka korzystnie wpływa na gospodarkę węglowodanową oraz lipidową. Co ważne dieta taka zwiększa też poczucie sytości po posiłku, co ułatwia kontrolę apetytu w ciągu dnia i zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych. Posiłki powinny być urozmaicone, a na liście produktów kupowanych przez pacjentów chorych na cukrzycę powinny znaleźć się duże ilości różnorodnych świeżych warzyw, a także owoców. Z owoców polecane są szczególnie owoce jagodowe o niższej zawartości cukrów. Polecane są też orzechy, pestki, nasiona, oleje roślinne, gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso oraz rośliny strączkowe. 

Czy w diecie dla diabetyków są produkty zakazane?

Na liście produktów dla chorujących na cukrzycę nie ma produktów zakazanych. Oczywiście są produkty, które zaleca się bardzo ograniczyć lub w razie możliwości wyeliminować. Wiele produktów powinno znaleźć się w diecie cukrzyka jedynie sporadycznie oraz w niewielkich ilościach. Do niepolecanych produktów dla pacjentów z cukrzycą, czyli takich, które niekorzystnie mogą wpłynąć na zdrowie, należy żywność wysoko przetworzona.  Dania gotowe, żywność w proszku, fast foody, słodycze, słone przekąski, słodzone płatki śniadaniowe, posiłki do odgrzania lepiej nie serwować cukrzykowi. Taka żywność wysoko przetworzona zawiera bardzo dużo składników dodatkowych, pozbawiona jest wielu wartości odżywczych i zawiera sporo cukru. Cukier jest wszechobecny, nawet tam, gdzie byśmy się go nie spodziewali. Cukier poprawia wartość smakową wielu potraw np. obiadowych, ale nie służy nie tylko osobom z chorobami metabolicznymi takimi jak cukrzyca. Cukier w nadmiernych ilościach nie służy nikomu. Aby dieta miała niski indeks glikemiczny i niski ładunek glikemiczny, nie może zawierać dużych ilości cukrów prostych zawartych w słodyczach czy w wypiekach cukierniczych. Ważne również jest to, by wyeliminować spożycie słodkich napojów, soków owocowych i alkoholu. Te płynne kalorie nie zawierają zbyt dużo błonnika pokarmowego. Dlatego szybko się trawią i nie dają uczucia sytości.

Do diety diabetyków powinny trafiać produkty o dobrym składzie. Czytanie etykiet jest ważne dla każdego człowieka, ale dla osób chorych na cukrzycę lub na inne choroby, jest niezbędne. Na pewno pacjenci chorzy na cukrzycę powinni omijać produkty, które w składzie zawierają w swym składzie cukier. Nawet drobne zmiany w diecie takie jak zamiana pieczywa pszennego na razowe może pomóc w cukrzycy. Zamiana słodkich płatków na naturalne owsiane to też krok w dobrym kierunku. Na pewno lepiej zjeść jogurt naturalny niż owocowy słodzony cukrem. Zastąpienie tłuszczów zwierzęcych olejem roślinnym, tłustego mięsa mięsem chudym może odciążyć organizm chorego na cukrzycę. Nawet ta niewielka zmiana może korzystnie wpłynąć na poziom glukozy we krwi. Trzeba pamiętać, że organizm człowieka to skomplikowana sprawa. Każdy może reagować odmiennie. Dlatego tak ważne jest badanie poziomu glukozy we krwi, kontakt z lekarzem i stała obserwacja reakcji organizmu.

Jaka powinna być żywność dla diabetyków?


Współczesna diabetologia jest samodzielną dyscypliną naukową. Badania nad cukrzycą, wciąż trwają, pojawiają się nowe wyniki i nowe wnioski. Ważne, by być na bieżąco. Warto zapoznawać się z zaleceniami np. Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Według niego osoby chore na cukrzycę powinny znacząco ograniczyć spożycie cukrów łatwo przyswajalnych. Duże ilości takich cukrów znajduje się w tradycyjnych słodyczach. Nie jest to łatwe wyrzeczenie. Większość osób ma swoje ulubione słodycze i trudno je z dnia na dzień w 100% wyeliminować. Korzystnym dla zdrowia rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zastąpienie tradycyjnych słodyczy ich zdrowszą odmianą. Jest wiele słodyczy stworzonych specjalnie z myślą pacjentach chorych na cukrzycę. Żywność, którą bezpiecznie mogą kupić diabetycy, powinna mieć jasno opisany skład, najlepiej nie zawierać za dużo cukru, a najlepiej nie zawierać go wcale. Bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych słodyczy są ich wersje słodzone bezpiecznymi słodzikami. Produkty bez cukru polecamy osobom chorym na cukrzycę, ale nie tylko. Produkty bez cukru i bez dodatku cukru polecamy szczególnie dzieciom. Ograniczenie cukru w diecie dzieci pozwala na skuteczniejszą tak powszechną nadwagą i otyłością u dzieci. Ponadto polecane przez nas słodziki zastępujące cukier takie jak stewia, erytrytol, ksylitol, tagatoza nie powodują próchnicy zębów, co jest ich dodatkowym atutem w walce o zdrowie dzieci. Lizaki, pianki, batony, ciastka czy czekolada bez cukru to nasze flagowe produkty. Są smacznym, zdrowym i bezpiecznym prezentem. Nasza szeroka oferta słodyczy dla diabetyków może być alternatywą dla wszystkich tych, którzy chcą dbać o zdrowie i ładną sylwetkę.

Jakie są bezpieczne słodziki, które mogą zastąpić cukier w diecie dla diabetyka?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele słodzików i substytutów cukru. Więcej możesz dowiedzieć się z artykułu „Czym zastąpić biały cukier”. Naszym zdaniem najlepsze dla zdrowia człowieka są naturalne słodziki. Na szczególną uwagę diabetyków zasługuje erytrytol, stewia, tagatoza i ksylitol.

 W ofercie fiia.pl znajdziesz słodycze dla cukrzyków słodzone zarówno stewią, tagatozą, ksylitolem czy erytrytolem. Mamy też słodycze słodzone maltitolem, ale te polecamy w dalszej kolejności. W ofercie fiia.pl znajdziesz mnóstwo różnych słodyczy bez cukru, których smakiem mogą się cieszyć osoby chore na cukrzycę, w tym batony, lizaki, żelki, ciastka i czekoladę bez cukru, zamiast tego zawierające słodziki: stewię, fruktozę, tagatozę, ksylitol. Mamy też inne produkty w kategorii BEZ CUKRU lub BEZ DODTKU CUKRU z naturalnie występującymi cukrami. Te ostatnie oczywiście trzeba stosować ostrożnie, bo chociaż są bez dodatku cukru, to zawierają naturalnie występujące cukry. Przykładem są np. dżemy lub przekąski owocowe.

Czy dieta chorych na cukrzycę musi być pełna wyrzeczeń?

Wiele lat temu, gdy zdrowe substytuty cukru nie były tak dostępne, chorych na cukrzycę czekało wiele wyrzeczeń. Słodka herbata czy wypieki eliminowane były z diety dla diabetyków. Obecnie np. słodka zimowa herbata z cytrusami i goździkami słodzona erytrytolem spokojnie może nas rozgrzać w zimowe wieczory. A wypieki z tagatozą nie ustępują smakiem tym z cukrem. Czasem warto dokonać wyrzeczeń dla własnego zdrowia, ale dzięki nowoczesnej dietetyce nie jest to już aż tak trudne.

Pamiętam, jak w latach 80 poprzedniego wieku na cukrzycę zachorował mój tata. Na początku w rodzinie zapanował popłoch. Po zdiagnozowaniu cukrzycy u taty, wszyscy zastanawialiśmy się, co teraz tata będzie mógł jeść. A lata 80 to nie były czasy wielu możliwości, wręcz przeciwnie, sklepy świeciły pustkami. Cała rodzina w solidarności z tatą zamieniła tłuszcze zwierzęce na olej roślinny. Zaczęliśmy jeść chleb razowy, przestaliśmy wszyscy słodzić herbatę. Zaczęliśmy zdecydowanie jeść więcej warzyw. Wyeliminowaliśmy soki owocowe na rzecz świeżych owoców i wody. Była to dobra zmiana dla całej rodzinny, chociaż brakowało nam domowych ciast i zimowej herbaty pitej przy rodzinnym stole. Teraz więcej wiemy o cukrzycy, mamy inne możliwości analizy poziomu glukozy we krwi. Chociaż wciąż jest to choroba trudna i wymagająca, to choćby zdrowe zamienniki cukru pozwalają się cieszyć słodyczami dzieciom chorym na cukrzycę. A nie jest łatwo wytłumaczyć dziecku, że nie może tego, co jego koledzy. Wiem coś o tym, bo cukrzyca jest w mojej rodzinie chorobą rodzinną. Niestety dotyczy też dzieci.

Czy diabetyk może jeść słodycze? Czy są jakieś zdrowsze zamienniki cukru?

Jedno z najczęstszych pytań pacjentów z cukrzycą brzmi to to, czy trzeba skończyć z jedzeniem słodyczy. Czy wszystkie łakocie i słodkości są totalnie zakazane? Faktem jest, że lekarze i dietetycy są zgodni, że sklepowe słodycze można spożywać tylko sporadycznie. Tradycyjne słodycze ze sklepu mają niską wartość odżywczą, za to wysoką zawartość cukrów prostych, a co za tym idzie niekorzystny wpływ na zdrowie diabetyka ze względu na ich wysoki indeks glikemiczny.

Na szczęście obecnie na rynku można znaleźć wiele ciekawych zamienników cukru, dlatego osoby z cukrzycą nie muszą całkowicie rezygnować ze słodyczy. Najpopularniejsze i najczęściej polecane naturalne słodziki to erytrytol, stewia i ksylitol. Mniej znaną alternatywą jest tagatoza. Ten słodzik najlepiej sprawdza się do ciast. Na tagatozie można robić nawet ciasta drożdżowe. Świetnie zastępuje też cukier w domowym chlebie rosnącym na zaczynie drożdżowym. Są oczywiście również sztuczne słodziki, ale sama wolę wybrać te naturalne. Zarówno erytrytol, tagatoza, stewia i ksylitol są zamiennikami cukru o niskim indeksie glikemicznym. Niski indeks glikemiczny gwarantuje, że które nie podnoszą gwałtownie poziomu glukozy we krwi oraz mają niższą kaloryczność w porównaniu do zwykłego cukru.

Naturalne zamienniki cukru świetnie nadają się do własnoręcznie przygotowanych zdrowych deserów np. galaretek, budyni, jak i do pieczenia ciast i ciasteczek. Można nimi też osłodzić jogurt, twarożek czy bitą śmietanę. Można nimi również posłodzić napoje, takie jak lemoniadę, herbatę czy kawę. W ofercie sklepu fiia.pl znajdziecie wiele gotowych słodyczy i przekąsek słodzonych erytrytolem, tagatozą, stewią czy ksylitolem. W naszym sklepie mamy bardzo duży wybór słodkości i przekąsek odpowiednich dla diabetyków. Oprócz ograniczania w składzie cukru dbamy też całościowo o dobry skład. Sporo produktów dostępnych na rynku w wersji bez cukru („sugar free” czy „light”) ma bardzo długi skład i wiele niepożądanych składników. Słodzone są też sztucznymi, niezbyt zdrowymi zamiennikami cukru. Ciekawą propozycją są batony raw składające się tylko z suszonych owoców i orzechów np. nakd czy owocowe przekąski np. Bear. Bardzo krótki skład i tylko naturalne składniki to ich przewaga. Oczywiście trzeba pamiętać, że suszone owoce mają sporo naturalnych cukrów, dlatego spożywać je można w sposób umiarkowany.  
Do kategorii zdrowych słodyczy odpowiednich dla osób z cukrzycą możemy zaliczyć cukierki bez cukru, lizaki bez cukru, pianki bez cukru, żelki bez cukru. Zwiększą rezerwą i z dużo większym ograniczeniem należy podejść do czekolady bez cukru, ciastek bez cukru czy batoników bez dodatku cukru.

W naszej ofercie są też słodycze słodzone maltitolem. Maltitol ma też niski indeks glikemiczny i wykazuje umiarkowany wpływ na glikemię. Dlatego słodycze z dodatkiem malitolu, także mogą być również w umiarkowanych ilościach stosowane przez diabetyków. Zdecydowanie bardziej odpowiednie wydają się nam jednak słodycze słodzone stewią, tagatozą, ksylitolem lub erytrytolem, ze względu na ich niższy niż maltitolu indeks glikemiczny.

Osoby z cukrzycą nie muszą rezygnować całkowicie z tradycyjnych słodyczy. Na pewno powinny je spożywać sporadycznie, gdyż sklepowe tradycyjne słodycze niekorzystnie wpływają na glikemię. Takie słodycze, jeśli nie są zastąpione zdrowszą alternatywą, mogą być spożywane jako mały dodatek do głównego posiłku. Taki główny posiłek powinien zawierać produkty będące źródłem białka, tłuszczów i błonnika pokarmowego. Dzięki temu będzie sycący i słodyczy po posiłku zjemy zdecydowanie mniej. Dlatego, jeśli pacjenta najdzie ochota na słodycze, wtedy coś słodkiego najlepiej spożywać do głównego posiłku. Tylko wtedy, gdy dieta jest pełnowartościowa i dostarcza wszystkich składników odżywczych, znajdzie się odrobina miejsca na coś słodkiego. Warto pamiętać, że w diecie w każdym wymiarze ważne jest umiarkowanie. Słodycze czy tradycyjne, czy te w zdrowszej wersji mogą być jedynie dodatkiem do diety, a nie jej podstawą. Dotyczy to nie tylko osób chorych na cukrzycę.  O zasadzie umiarkowanego spożycia słodyczy i zasadzie spożywania słodyczy po posiłku, a nie zamiast posiłku powinni znać nie tylko diabetycy. O tej ważnej zasadzie powinniśmy również pamiętać, jeśli chcemy kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci.

Jednak jeśli chodzi o mnie, to zdecydowanie wybrałabym stosowanie zdrowszych zamienników cukru, które dedykowane są dla grupy osób chorujących na cukrzycę. Takie produkty ze względu na niższy indeks glikemiczny, niższą kaloryczność i korzystniejszy wpływ na poziom glukozy i insuliny we krwi są bardziej odpowiednie dla diabetyków, niż tradycyjne wersje.

Jaka jest różnica między produktami „bez cukru” i „bez dodatku cukru”?

Różnica między produktami „bez cukru” i „bez dodatku cukru” jest zasadnicza i trzeba na nią uważać. Dlatego w sklepie fiia.pl możesz skorzystać z filtrów „bez cukru” lub „bez dodatku cukru”. Produkty bez cukru powinny zawierać 0% cukru lub co najwyżej minimalne, resztkowe jego ilości i tylko naturalnego pochodzenia. Produkty bez dodatku cukru to produkty, do których nie dodano cukru, ale zdecydowanie mogą zawierać i to sporo naturalnego cukru. Takim przykładem może być batonik lub przekąska owocowa, wyprodukowana z samych owoców lub mieszanki owoców i orzechów bez żadnych innych składników. Mimo iż cukier nie jest dodany przy produkcji, to suszone owoce są bardzo bogatym jego źródłem. Cukier naturalnie znajdujący się w owocach to zdrowszy cukier niż taki ten rafinowany, jednak ma wpływ na poziom glukozy we krwi zdecydowanie wyższy niż wymieniona tagatoza, ksylitol, erytrytol czy stewia.

Jakie słodycze można spożywać, chorując na cukrzycę?

Zdrowa i zbilansowana dieta zalecana jest wszystkim osobom, w tym chorym na cukrzycę. Lekarze w tym diabetolodzy zgodnie powtarzają, że z badań wynika, że nadmierna ilość produktów bogatych w cukry proste szkodzi także ludziom zdrowym.

Słodycze dla diabetyków są dobrą alternatywą także dla osób nie chorujących na cukrzycę. Mają niski indeksem glikemicznym i zdecydowanie mniej kalorii. Ważne, by za każdym razem dokładnie czytać etykiety. Zdecydowanie lepiej wybierać produkty od sprawdzonych producentów.

Na rynku powstaje coraz to więcej słodyczy skierowanych do diabetyków i te wybierać najlepiej. Diabetyk nie musi jednak całkowicie rezygnować ze swoich ulubionych słodyczy. Jeśli osoba taka na co dzień przestrzega zbilansowanej diety, uprawia sport, regularnie bada się, jest pod opieką lekarza specjalisty to kawałek ciasta czy kostka czekolady zjedzona do kawy nie jest wielkim wykroczeniem, i można sobie z rzadka na nie pozwolić.

Czy chory na cukrzycę może jeść czekoladę?

Czekolada ma dużo wartości odżywczych, uważa się ją za zdrową pod wieloma względami, zwłaszcza w kategorii słodyczy. Należy jednak uważać z ilością, w jakiej się spożywa czekoladę. Jeśli wybierzemy czekoladę słodzoną stewią, erytrytolem, ksylitolem czy tagatozą to będzie to zdecydowanie lepsza wersja dla diabetyków niż czekolada tradycyjnie słodzona cukrem. Zdecydowanie lepiej wybrać czekoladę deserową niż mleczną. Lepiej wybrać czekoladę gorzką o jak największym udziale kakao. Czekolada ma jednak dużo tłuszczu, na który diabetycy muszą bardzo uważać. Dlatego na pewno nie można jej jeść zbyt dużo, i raczej powinna być to sporadyczna kostka czekolady niż jej jakieś większe ilości.

Czy słodycze light są dobre dla cukrzyków?

Słodycze dla diabetyków to produkty, które nie zawierają cukru, nie przyczyniają się do podniesienia poziomu glukozy w organizmie.

Na słowo „light” trzeba uważać. Jeśli coś jest „light”, to nie oznacza, że diabetyk może spożywać ten produkt bezpiecznie. Stosowanie słowa „light” na etykietach produktów spożywczych jest ściśle regulowane prawem. Słowo „lekkie” czy „light” zarezerwowane jest dla produktów obniżone o co najmniej 30% w stosunku do podobnych produktów zawartość któregokolwiek z makroskładników odżywczych takich jak cukier czy tłuszcz bądź o obniżonej kaloryczności. Oznacza to tylko tyle, że produkt light musi zawierać mniej cukru lub tłuszczu, niż jego standardowy odpowiednik. Jeśli w czekoladzie czy ciastakach w tradycyjnej wersji jest tak dużo cukru i tłuszczu, to ich wersja light dalej zawiera spore ich ilości. Mniej, ale w dalszym ciągu pewnie za dużo dla osoby na diecie dla diabetyków. Dlatego trzeba czytać etykiety, zachować zdrowy rozsądek, zapytać dietetyka, czy lekarza prowadzącego, co myśli o wprowadzeniu danej pozycji do menu.

Czy produkty bez cukru to słodycze dobre dla diabetyków?

Czekolady czy ciastka bez cukru mają niższy indeks glikemiczny niż ich tradycyjne odpowiedniki. Niestety produkty z tych grup charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczy dochodzącą nawet do 30% składu. Często tłuszcze znajdujące się w słodyczach to nasycone kwasy tłuszczowe. Diabetolodzy uznają je za niekorzystne dla diabetyków. Bowiem cukrzycy często towarzyszą problemy z nieprawidłowym profilem lipidowym krwi. Zaś zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi prowadzi do rozwoju miażdżycy i powikłań z nią związanych. Nadmiar tłuszczu w produktach sprzyja także tyciu. Nadwaga i otyłość pogarszają stan zdrowia każdego człowieka, i są nie tylko czynnikiem ryzyka samego zachorowania na cukrzycę, ale też cięższego przez nią przechodzenia. Dlatego nie wszystkie słodycze mogą być równo traktowane w diecie chorych na cukrzycę.

Warto również wiedzieć, że słodycze bez cukru bywają kaloryczne nie mniej niż swoje tradycyjne wersje. Brakujący cukier trzeba przecież czymś zastąpić, a konsystencję produktu poprawić. Stosowane są wtedy substancje dodatkowe, które nie wszystkie są korzystne. Dlatego tak do znudzenia powtarzamy , jak ważne jest czytanie etykiet i analiza składu każdego produktu.

Jak wybierać słodycze dla cukrzyków?

To nie jest tak, że produkty „lekkie” i „bez cukru” są wykreślone z jadłospisu diabetyka. Wielu osobom trudno zupełnie zrezygnować z jedzenia słodyczy. W takiej sytuacji dobrą alternatywą są produkty o niższym indeksie glikemicznym lub z niższą zawartością cukru i tłuszczu. Pamiętajmy, by zachować umiar w każdym przypadku. Etykieta „light” czy „bez cukru” nie zwalnia z myślenia. Jeść należy świadomie. Koniecznie trzeba czytać etykiety. Jeśli potrafimy, rezygnujmy z ciastek bez cukru, bo mają dużo tłuszczu. Za to owocowa galaretka bez dodatku cukru posłodzona erytrytolem może być smacznym i zdrowym deserem dla osoby chorującej na cukrzycę.