Słodycze bez glutenu oraz innych alergennych składników typowych dla produktów cukierniczych to coraz chętniej wybierane artykuły. Pozwalają na wprowadzenie słodkich przekąsek do diety osób z nietolerancją określonych składników czy też cierpiących na cukrzycę. Sprawdź, jakiego rodzaju specjalne słodkości można kupić oraz w jakich sytuacjach się one sprawdzają. Poznaj ofertę naszego sklepu Fiia i wybierz produkty najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Spis treści
Naturalne łakocie dla wymagających
Dieta z bezcukrowymi i bezglutenowymi słodkościami
Gzie kupić takie słodycze?

Łakocie dla wymagających, czyli słodycze bez glutenu i laktozy

Dla wielu osób bezglutenowe słodycze to jedyny możliwy wybór wśród słodkich przekąsek. Także inne rodzaje chorób czy nietolerancji pokarmowych mogą wymuszać określone wykluczenia z diety. Standardowe słodkości ze zwykłego sklepu mogą nie mieć w podstawowym składzie surowców zawierających gluten albo laktozę. Jednak ich produkcja bardzo często ma miejsce w zakładach używających takich składników, przez co w minimalnym stopniu produkty te mogą być nimi zanieczyszczone. W przypadkach silnych alergii i chorób jest to niedopuszczalne.

Celiakia i problemy alergiczne a słodycze

Duża część dobrze wszystkim znanych słodkości bazuje na zbożowych mąkach zawierających gluten. Ciastka, chrupki czy wafelki to tylko część z nich. Jednak produkt nie musi mieć w składzie mąki, aby mógł zawierać śladowe ilości glutenu. Taką informację o substancjach alergennych można znaleźć nawet na produktach z zasady bezglutenowych, na przykład przygotowanych z mąki kukurydzianej albo ryżowej. Wynika to ze wspomnianego już miejsca produkcji. Dlatego osoby na diecie bezglutenowej z powodów zdrowotnych, powinny wybierać słodycze z wyraźną informacją gluten free.

Specjalistyczne diety osób z nietolerancją laktozy

Podobnie jak w przypadku glutenu, również laktoza może powodować reakcje alergiczne, a przede wszystkim problemy trawienne. Wiele osób dorosłych może nawet nie wiedzieć, że nie trawi we właściwy sposób tego cukru mlecznego, a spożycie zawierających go produktów powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Wtórna nietolerancja laktozy, wynikająca najczęściej z niedostatecznej aktywności enzymu trawiącego ten cukier (laktazy) może występować nawet u 25% dorosłych ludzi. Dieta pomagająca uniknąć problemów trawiennych czy biegunek wymaga stosowania produktów niezawierających laktozy, także w przypadku słodyczy.

Specjalne słodkości dla diabetyków

Do specjalnych słodyczy dla wymagających odbiorców można również zaliczyć produkty bez cukru o niskim IG, które sprawdzą się w diecie osób cierpiących na cukrzycę. Oczywiście nie muszą być to produkty bezglutenowe, choć zdarza się, że osoby mające problem z alergią na gluten mają również problemy o podłożu cukrzycowym. Dlatego diabetyczne wafelki czy ciastka będą miłym urozmaiceniem w codziennej diecie takich osób. Słodkości bez cukru i glutenu to także idealna propozycja dla osób dbających o linię czy chcących zredukować masę ciała, bo najczęściej mają one niższą niż klasyczne słodycze wartość kaloryczną w przeliczeniu na 100 gramów produktu.

Wafelki bez glutenu

Kiedy jeszcze słodycze bez cukru i glutenu będą przydatne?

Chociaż opisywane wcześniej różnego rodzaju słodycze bez glutenu, laktozy czy cukru stworzone zostały dla osób, które nie mogą spożywać na co dzień tych składników, bez obaw można je włączyć również do codziennej diety. Bazują bowiem na wysokiej jakości surowcach i dopracowanych recepturach, niejednokrotnie wykorzystując naturalne odpowiedniki cukrów czy innych substancji. Wiele z nich dobrze sprawdzi się jako zdrowa słodka przekąska dla dziecka, albo też urozmaicenie diety w chorobie. Oczywiście, jak przy każdego rodzaju słodyczach, należy zadbać o zrównoważoną, zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, nie spożywając zbyt dużych ilości produktów z tej kategorii. Sugerowane porcje są najczęściej podane na opakowaniach słodyczy.

Pozwól dzieciom na naturalnie słodkie łakocie

Dzieci w sposób naturalny preferują słodkie smaki, choć ważne jest, aby w ich diecie od małego była duża różnorodność. Słodycze niezawierające glutenu, laktozy czy cukru bardzo często są odpowiednie również dla dzieci. Nietolerancja glutenu czy celiakia to problemy zdrowotne mogące występować w każdym wieku, choć obecnie coraz częściej udaje się je wykryć już w okresie dzieciństwa. Dlatego dbając o dietę dziecka, warto nie odcinać go całkowicie od słodkich produktów, lecz stawiać na te zdrowe.

Nie rezygnuj w chorobie z drobnych przyjemności

Bez względu na schorzenie, na jakie być może cierpisz, bardzo często możesz znaleźć wśród zdrowych, specjalistycznych produktów spożywczych takie, które bez obaw możesz włączyć w dietę. Mogą być to właśnie słodycze gluten free, bezcukrowe czy niezawierające laktozy. Rygorystyczne diety to masa wyrzeczeń, które często nie są proste do udźwignięcia, a małe naturalnie słodkie przyjemności mogą poprawić nastrój, nie łamiąc jednocześnie surowych zasad niektórych jadłospisów. Warto uważnie zapoznawać się ze składem oraz wartościami odżywczymi poszczególnych produktów, aby dobrać je stosownie do wytycznych diety.

Gdzie najlepiej kupić bezglutenowe słodycze? Sprawdź w naszym sklepie

Choć obecnie niemal każdy sklep z działem spożywczym ma w ofercie jakieś produkty oznaczone charakterystycznym znakiem gluten free, a często także te bez laktozy oraz bez dodatku cukru, to jednak zwykle wybór jest mocno ograniczony. Dlatego bezglutenowe słodycze najlepiej kupować w sklepach ze zdrową żywnością, które posiadają bogaty asortyment produktów o sporym zróżnicowaniu. Bardzo często w takim sklepie jak nasz zrobisz kompletne zakupy zdrowych i ekologicznych produktów, nie tylko z kategorii słodkości.

Szeroki wybór sprawdzonych produktów

Nasza oferta jest o wiele szersza niż jedynie słodycze czy przekąski. Staramy się dbać o asortyment tak, aby znalazły się w nim najciekawsze propozycje zgodne z zasadami eko friendly, clean label, a także BIO. To nie tylko bardzo szeroki wybór artykułów spożywczych, ale również kosmetyki czy domowe środki czystości oraz produkty zero waste. Specjalnie przygotowywane słodkości, takie jak produkty bezglutenowe, bez laktozy czy cukru sprawdzają się w diecie osób wymagających szczególnej dbałości o składniki alergenne. To także zdrowa propozycja dla dzieci czy osób dbających o linię, gdyż wiele z tych słodyczy ma w naturalny sposób obniżoną wartość kaloryczną. Produkty takie najlepiej kupować w sklepach ze zdrową żywnością o sprawdzonej renomie, takich jak Fiia. Bogaty wybór wysokiej jakości produktów gwarantuje najlepszy smak, a przy okazji atrakcyjne ceny oraz ciekawe promocje. Sprawdź naszą ofertę zdrowych słodyczy jeszcze dziś i uzupełnij swoje domowe zapasy.