Zdrowe słodycze są świetnym rozwiązaniem, aby zaspokoić głód słodkości i nie martwić się o zdrowie. Ochota na słodkie jest zapisana w naszych genach. Przez wieki łaknienie słodkiego smaku gwarantowało człowiekowi przeżycie. Dlaczego ten sam instynkt ma się obracać teraz przeciwko zdrowiu?

Spis treści
Jakie smaki rozpoznają nasze receptory?
Dlaczego lepiej wybierać zdrowe smakołyki i na co zwracać uwagę?
Rodzaje
Gdzie kupować?

Jakie smaki rozpoznają nasze receptory?

Receptory umieszczone w kubkach smakowych człowieka rozpoznają pięć smaków, uznanych za podstawowe: słodki, słony, gorzki, kwaśny i oficjalnie dodany do tej grupy w roku 2000 smak umami. Każdy z nich odpowiada za rozpoznanie innych składników odżywczych. Smak słodki jest dla organizmu oznaką pożywienia bogatego w węglowodany, słony – produktów z solami sodu i potasu, czyli niezbędnymi dla życia elektrolitami, umami - wykrywa obecność kwasu glutaminowego, składnika białek. Natomiast smak gorzki i kwaśny przestrzegają organizm o potencjalnej truciźnie czy zepsutym pokarmie. Tak działający zmysł smaku, wykształcony w czasie ewolucji, gwarantował człowiekowi przeżycie i to słodki smak odgrywał w nim najistotniejszą rolę – ponieważ był obietnicą dostarczenia energii, która jest potrzebna do podtrzymania wszystkich funkcji życiowych. Słodki smak odczuwamy jako przyjemny. Naukowcy dowiedli, że odruchowo wywołuje on wyraz zadowolenia na naszych twarzach. Od dziecka też jesteśmy do niego przyzwyczajani przez spożywanie laktozy, dwucukru w zawartego w mleku matki.

Dlaczego lepiej wybierać zdrowe słodycze i na co zwracać uwagę?

W obecnych czasach zdrowe słodycze są doskonałym sposobem na zniwelowanie potrzeby słodyczy. Dlaczego wrodzone zapotrzebowanie na słodki smak powoduje obecnie epidemię otyłości, próchnicy, cukrzycy, a nawet może przyczynić się do zachorowań na raka? Dlatego, że zupełnie zmienił się sposób odżywiania. Nasi przodkowie spożywali więcej żywności naturalnej, bogatej w zdrowsze węglowodany złożone: wyroby pełnoziarniste czy warzywa. Dziś mamy dostęp do żywności w dużej mierze przetworzonej, do której w zatrważających ilościach dodaje się cukry proste, przede wszystkich sacharozę.

Można powiedzieć, że cukier jest wszędzie: w chlebie, ketchupie, jogurcie, napojach, chipsach, gotowych daniach. Tego natura nie przewidziała i właśnie to negatywnie odbija się na naszym organizmie. Według WHO cukry proste takie jak sacharoza, o wysokim indeksie glikemicznym, powinny stanowić mniej niż 10% dostarczanej energii z węglowodanów, a my spożywamy ich o wiele więcej. Przeciętny Polak tylko w gotowych produktach, często nieświadomie, codziennie konsumuje 50 g, czyli ok. 10 łyżeczek cukru. Dodatkowo używamy cukru spożywczego we własnej kuchni. Spożycie cukru szacowane jest miesięcznie na 1,2 kg na osobę! Tymczasem wystarczyłoby słodzić herbatę czy kawę stewią, a słodkości, od których nie potrafimy się uwolnić, zastąpić np. czekoladą słodzoną stewią. Zdrowe słodkości pomogą nie tylko w zbilansowaniu diety i zachowaniu dobrej formy, ale pozwalają też osobom z nietolerancjami pokarmowymi na konsumpcję produktów, których jeszcze kilka lat temu nie było.

Jakie są rodzaje zdrowych słodyczy?

Radzimy, abyście świadomie podchodzili do tego, co spożywacie i porzucili tradycyjne łakocie na rzecz zdrowych słodyczy. W dzisiejszych czasach nawet osoby z alergiami pokarmowymi mogą znaleźć coś dla siebie. Wybór jest naprawdę duży. Warto przyjrzeć się bliżej, co obecnie, w roku 2021 jest dostępne dla naszego zdrowia i receptorów smakowych. Tak naprawdę, wszystko co dostępne jest na rynku słodyczy ma swój odpowiednik w zdrowych przekąskach i innych zamiennikach. Nawet najwytrawniejsi smakosze znajdują słodkie pyszności, które nie zawierają substancji szkodliwych.

Zdrowe czekolady i batony czekoladowe

Zdrowe czekolady i batony czekoladowe słodzone stewią, maltitolem czy erytrytolem mają wiele odmian, smaków i rodzajów. Są też czekolady, które zawierają cukier, ale nie ma w nich laktozy czy glutenu. Polecane dla osób z cukrzycą, nietolerancjami pokarmowymi oraz po prostu dbających o linię. Dostępne są też kremy czekoladowe do kanapek, ciast czy deserów.

Czekolada mleczna bez laktozy i glutenu Damhert Krem czekoladowo-orzechowy bez dodatku cukru Cavalier 380g

Przekąski owocowe i warzywne

Przekąski owocowe i warzywne – tu chyba wybór jest największy. Zaczynając od orzechów i bakalii, a kończąc na wymyślnych batonikach owocowych i warzywnych. Różne kształty, kolory i faktury zadowolą wszystkie podniebienia. Znajdziemy tu również owoce i warzywa liofilizowane – czyli ususzone specjalną metodą, która pozwala na zachowanie koloru, smaku i wartości odżywczych. Nawet w środku mroźnej zimy możemy zjeść maliny czy truskawki, które smakują niemal jak świeże! Testowaliśmy i polecamy z czystym sumieniem.
Bob Snail jabłko truskawka

Cukierki, lizaki i gumy do żucia

Cukierki, lizaki i gumy do żucia - również ta kategoria nie została zapomniana przez producentów. Od najzwyklejszych lizaków czy karmelków a skończywszy na ręcznie robionych słodkościach, które zachwycają swoim wyglądem! Cukierki, które chronią zęby przed próchnicą, pomagają zachować prawidłowe pH jamy ustnej? Nic prostszego!
Lizak o smaku truskawkowym bez cukru

Chipsy, chrupki, ciastka i wafelki

Kto z nas nie lubi przekąsić czegoś do kawy lub wieczorem przed telewizorem? No właśnie! I dlatego powstała cała masa zdrowych przekąsek i słodyczy. Oczywiście nie chodzi o to, aby zjadać ich całe kilogramy, ale mamy wybór i możemy robić to z korzyścią dla organizmu. Ciastka słodzone miodem lub zamiennikami cukru, wafelki bez glutenu. To wszystko jest możliwe. Jeszcze kilka lat temu wybór zdrowych słodkości był bardzo mały, produkty były drogie i nie zawsze smakowały tak, abyśmy chcieli do nich wracać. Obecnie wszystkie powyższe kategorie łączy to, że są naprawdę pyszne, smakiem często przebijając swój niezdrowy pierwowzór. Ceny już tak nie szokują – zaczynają się już od ok 1,99 zł. Produkty mają bardzo ładne opakowania, nadają się zarówno na prezent jak i przykują oko dziecka, zachęcając je do zjedzenia czegoś zdrowego. Naprawdę warto spróbować i znaleźć swój ulubiony zdrowy smak.
Wafelki waniliowe bez dodatku cukru Happy Fit

Gdzie kupować zdrowe słodycze?

Zdrowe słodycze obecnie są wszędzie. W super i hiper marketach, sklepach spożywczych, kioskach ruchu i oczywiście w internecie. Największy wybór w jednym miejscu i najwygodniej chyba zamówić je w sklepie internetowym, w którym możemy oprócz składu dowiedzieć się o nich coś więcej, dopytać sprzedawcę poprzez wygodny formularz lub mailowo. Warto wybierać sprawdzone sklepy, które oferują produkty uznanych i dobrych producentów. Na koniec powtórzymy jeszcze zdanie, które często pada na naszym blogu: im krótszy i prostszy skład tym lepiej i bezpieczniej dla Waszego zdrowia.

Zapraszamy do kontaktu i zakupów na fiia.pl